TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2009-12-02 - Nowelizacja ustawy o usługach turystycznych - turysta będzie miał 30 dni na złożenie reklamacji

Ministerstwo Sportu i Turystyki chciałoby, aby biura podróży organizujące zagraniczne wycieczki miały zabezpieczenie finansowe w wypadku, gdy nie zorganizują powrotu turystów do kraju. Odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o usługach turystycznych wprowadzające taką regulację.

reklama


Według Katarzyny Sobierajskiej, wiceminister sportu i turystyki celem nowelizacji ustawy jest dostosowanie jej do przepisów UE, większa ochrona turystów, a także liberalizacja zasad w prowadzeniu działalności gospodarczej w obszarze usług turystycznych. Projekt nowelizacji ustawy wprowadza obowiązek zabezpieczenia finansowego, które pokryłoby w całości koszty powrotu turystów z wycieczek zagranicznych do Polski, w razie gdy biuro podróży nie zapewni takiej opcji. Zabezpieczenie ma też pokryć zwrot wpłat klientów, w momencie nie wywiązania się organizatora z umowy.

Co więcej nowelizacja zakłada, że organizatorzy wypoczynku, którzy swoja siedzibę mają w jednym z państw UE, nie będą zobowiązani do otwierania oddziałów na terenie Polski , tak aby sprzedać tu swoja ofertę. Tego typu biura obowiązywałby poziom zabezpieczeń państwa, na terenie którego mają siedzibę. Jeśli zabezpieczenie będzie niższe niż obowiązujące w Polsce, biuro będzie zobowiązane do przedstawienia dodatkowych gwarancji, tak by najpełniej chronić klienta.

Po wejściu w życie nowelizacji klienci biur podróży będą mogli między innymi składać reklamacje w ciągu 30 dni po powrocie z urlopu, bez względu na to czy z ich strony były zastrzeżenia w czasie trwania imprezy turystycznej. Klienci mogliby mieć wgląd do wykazu przedsiębiorców, którzy mogą zostać wykreśleni z centralnej ewidencji organizatorów turystyki i pośredników turystycznych.

Projekt zakłada również objęcie kontrolą przedsiębiorstw spoza tej ewidencji, tak by lepiej chronić interesy klientów i ograniczyć szarą strefę. Wśród propozycji jest też wprowadzenie do kodeksu wykroczeń sankcji dla pilota i przewodnika, wtedy gdy świadczy usługi, nie mając odpowiednich kwalifikacji. "Proponujemy rezygnację z administracyjnego sprawdzania i weryfikowania ustawowo określonych wymagań kwalifikacyjnych w stosunku do osób kierujących biurem podróży" - stwierdziła Sobierajska. Według niej zmiany maja ułatwić prowadzenie działalności biur podróży.

Ustawa o usługach turystycznych, określająca warunki działalności biur podróży, świadczenia usług hotelarskich i pracy przewodników turystycznych i pilotów wycieczek, obowiązuje od 1 lipca 1998 r. W związku ze wstąpieniem Polski do UE pojawiła się konieczność znowelizowania przepisów ustawy.




Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com