TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2006-10-17 - Renowacje berlińskiego muzeum Bodemuseum

Sześć lat trwała renowacja berlińskiego muzeum Bodemuseum, które w tym tygodniu zostanie na nowo otwarte. W Muzeum im. Wilhelma Bode mieści się kolekcja rzeźby, jak również zbiory sztuki bizantyńskiej.

reklama


Osłonięty kopułą budynek na Wyspie Muzeów, który wynurza się ze Szprewy jak wenecki pałac, jest drugi na liście z pięciu neoklasycystycznych berlińskich muzeów, na którego renowację rząd przeznaczył 1,2 mld euro. Budowla dostała imię niemieckiego historyka sztuki oraz muzeologa, który w latach 1906-1920 pełnił funkcję naczelnego dyrektora Pruskich Muzeów. Von Bode sprawił, iż berlińskie muzea osiągnęły światową pozycję. Był także założycielem, jak i dyrektorem Kaiser-Friedrich-Museum, które od lat 60. nazywane jest jego imieniem. W muzeum można będzie podziwiać eksponaty od czwartku, tj. 19 października, natomiast we wtorek odbędzie się uroczysta inauguracja placówki.

Słynna kolekcja rzeźby w Muzeum Bodego zawiera około 1700 dzieł, które tworzą panoramę historii rzeźby europejskiej od późnej starożytności (ok. III w. n.e.) po ok. 1800 rok. W kolekcji znajdują się takie arcydzieła jak: średniowieczny "Chrystus Bolesny" Giovanniego Pisano oraz renesansowa Madonna Pazzich Donatella. Zbiory sztuki bizantyńskiej to dzieła od III po XV wiek. Należą do nich sarkofagi, rzeźby w kości słoniowej, z których słynęło Bizancjum, a także mozaiki i ikony.

Niemiecki minister ds. kultury i mediów Bernd Neumann stwierdził, że renowacja Muzeum Bodego, która kosztowała 162 mln euro, pozwoli Berlinowi na nowo chwalić się "kolejnym klejnotem z niemieckiego skarbca". W pisemnym oświadczeniu, które wydał minister czytamy, iż kiedy ukończone zostaną prace renowacyjne, Wyspa Muzeów odzyska w pełni swój unikatowy charakter. Wtedy to stanie się jednym z najbardziej znanych i podziwianych zespołów muzealnych na świecie - obok madryckiego Prado albo Luwru w Paryżu.

Eksperci twierdzą, że renowacja potrwa mniej więcej do 2015 roku. Przypomnijmy, że pięć muzeów uznanych za światowe dziedzictwo kultury przez UNESCO poważnie ucierpiało podczas II wojny światowej, tylko niewielkie fragmenty odrestaurowano w czasach NRD. Konserwatorzy jeszcze dziś znajdują w ścianach dziury, które są pozostałościami po kulach z czasów wojennych.

Prace zostały rozpoczęto od Alte Nationalgalerie - starej galerii narodowej, która zawiera dzieła sztuki z XIX wiek. Otwarta była na nowo w 2001 roku. Na kapitalny remont oczekuje Muzeum Pergamońskie, gdzie oprócz ołtarza, od którego wzięło nazwę, znajdują się m.in. babilońska Brama Isztar oraz brama targowa z Miletu.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com