TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2009-07-29 - Kajakiem przez rzekę z prądem - Szlakiem elektrowni wodnych Raduni

Trzy tygodnie temu zakończono budową infrastruktury na szlaku kajakowym elektrowni wodnych Raduni. Inwestycja kosztowała 600 tysięcy złotych. Turyści mogą już z bliska poznać najbardziej pracowitą rzekę w Polsce.

reklama


Trasa jest unikatowa, bo znajduje się na niej pięć elektrowni wodnych z początku XX wieku. Rzeka jest niemal w stu procentach wykorzystana energetycznie. Pracujące na niej elektrownie to obiekty zabytkowe. Szlak rozpoczyna się w Straszynie przy elektrowni, która powstała w 1910 roku jako pierwsza siłownia na rzece. Przed dziesiątkami lat wraz ze zbiornikiem retencyjnym miała chronić Gdańsk przed wiosennymi powodziami. Zwiedzanie obiektu jest możliwe codziennie o godz. 10 i 17 lub po wcześniejszym umówieniu się z administratorem hydrowęzła.

Dalej wodna wyprawa wiedzie przez miejscowości Prędzieszyn, Kuźnice, Juszkowo, Pruszcz Gdański. W każdej zlokalizowana jest elektrownia wodna. Ze względu na infrastrukturę techniczną położoną na trasie, konieczne są trzy przenoski. Dodatkową atrakcją na szlaku jest możliwość spędzenia czasu w Faktorii Rzymskiej w Pruszczu Gdańskim. Urokliwe pejzaże, "zamki wodne" i otoczenie zieleni dostarczą niesamowitych wrażeń, umożliwiając obcowanie sam na sam z naturą oraz poznanie historii i bogatej kultury regionu.

Spływ od Straszyna do Pruszcza Szlakiem Elektrowni Wodnych Raduni trwa około dwóch godzin. Wyprawę można kontynuować dalej w kierunku Gdańska przez Krępiec, gdzie Radunia łączy się z Motławą. Jest to okazja, by na końcu podróży od strony wody podziwiać historyczne centrum Gdańska. Na przepłynięcie całej trasy należy zaplanować około 6 godzin.

"Udostępnienie Obszarów Chronionego Krajobrazu: "Doliny Raduni" oraz "Żuław Gdańskich" dla turystyki kajakowej poprzez budowę infrastruktury turystycznej na rzece Raduni " to nazwa projektu realizowanego przez Gminę Pruszcz Gdański. Partnerem projektu jest Gmina Miejska Pruszcz Gdański. Projekt został dofinansowany w wysokości 75 % z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013.

W ramach inwestycji wykonano: budowę pięciu dróg do przenoszenia kajaków wokół zabytkowych elektrowni wodnych oraz zaplanowano przeprowadzenie zarybienia rzeki ośmioma gatunkami ryb zagrożonych wyginięciem. W rezultacie powstał nowy produkt turystyczny, jakim jest szlak kajakowy o długości ok. 24 km biegnący od elektrowni wodnej Straszyn aż do centrum Gdańska.
To okazja dla lokalnych przedsiębiorców turystycznych, klubów kajakowych i innych podmiotów do oferowania spływów kajakowych oraz innych imprez wodnych turystom. W kolejnych latach rola gminy polegać będzie na promocji tworzonego produktu turystycznego.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com