TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Mimo sprzeciwu Kompanii Węglowej, udało się doprowadzić do wpisu kopalni Ignacy w Niewiadomiu do rejestru zabytków. W dyskusję zaangażowały się także władze Rybnika i członkowie Stowarzyszenia Zabytkowej Kopalni "Ignacy".
reklama
Ochroną objęto maszyny parowe, budynek maszynowni, nadszybie oraz wieże szybów Głowacki i Kościuszko. Uratowana będzie także wieża wodna, która choć nie wpisana w rejestr, ma zostać przekształcona w wieżę widokową za sprawą środków unijnych przyznanych władzom miasta.
Zniszczone zostaną podziemia kopalni "Ignacy". Kompania już przygotowuje się do zasypania. W tym wypadku nikt nie protestuje, bo koszt utrzymania szybów i udostępnienia ich turystom byłby olbrzymi.
Władze miasta, które wsparły koncepcję zachowania zabytkowej kopalni i przemianowania jej na skansen przemysłowy, zaapelowały do Kompanii o wsparcie finansowe przedsięwzięcia. Rocznie potrzeba będzie 200 - 300 tys. złotych.
Szansą dla zabytkowego obiektu jest też sąsiedztwo czeskich Witkowic, gdzie znajduje się unikatowy zabytkowy kompleks kopalni i huty finansowany przez czeski koncern węglowy. Jeśli Witkowice znajdą się na liście UNESCO, jak chcą miłośnicy obiektu, część gości z pewnością zajrzy też do kopalni "Ignacy".
© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami