TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2009-01-21 - Balice prognozują wzrost liczby pasażerów

Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice (MPL), liczy na ok. 10% wzrost liczby obsłużonych pasażerów (3 mln osób). Lotnisko planuje na ten rok także budowę nowego terminala pasażerskiego.

reklama


- W zeszłym roku krakowskie lotnisko odnotowało 4,7 % spadek liczby pasażerów, ale w skali tego, co się dzieje na rynku lotniczym, to nie jest zły rezultat - powiedział podczas konferencji prasowej prezes MPL, Jan Pamuła. - Mimo trudnego okresu, w tym roku planujemy obsłużenie ponad 3 mln pasażerów, żeby ruch w Krakowie był stabilny i wzrastający co roku o około 10 %. - dodał. Podał do wiadomości także, iż władze portu rozmawiają z kilkoma znaczącymi tanimi przewoźnikami, aby ci zlokalizowali w Krakowie jedną ze swoich baz operacyjnych, przez co wpłyną na stabilny rozwój portu na najbliższe lata. Zaawansowane negocjacje prowadzone są z największą europejską niskokosztowną linią lotniczą - irlandzkim Ryanairem. Wśród najważniejszych zadań na obecny rok, prezes Pamuła podał, iż jest to zwiększanie liczby połączeń realizowanych z Krakowa przez tradycyjnych i niskokosztowych przewoźników (przybędą loty m.in. do Kopenhagi, Rzymu i Forli we Włoszech, Reykjaviku oraz być może Moskwy), a także rozszerzanie udziału przewozów czarterowych. W minionym roku na czartery przypadło zaledwie 8 % wszystkich obsłużonych pasażerów, natomiast w tym ma wzrosnąć do 15-20%.

W 2009 r. lotnisko zamierza rozpocząć prace związane z najważniejszą inwestycją w ciągu najbliższych lat, czyli budową nowego terminala pasażerskiego o przepustowości 6-7 mln pasażerów rocznie. Wartość tej inwestycji to koszt ok. 400 mln zł. Zarząd portu, planuje w tym przypadku zastosować przyspieszoną ścieżkę wyboru wykonawcy projektu terminala. Odpowiednie dokumenty czekają już na zatwierdzenie w Ministerstwie Infrastruktury oraz Urzędzie Zamówień Publicznych. Jeśli będzie pozytywna opinia, to projektant może zostać już wyłoniony do końca przyszłego miesiąca. Władze portu informują, że nowy terminal mógłby zostać zbudowany w ciągu trzech lat. W przyszłym miesiącu ma zostać także powołana spółka celowa do budowy hotelu przy lotnisku. Obiekt podzielony na cztero- i dwugwiazdkową część, ma być gotowy za dwa lata. Wg Pamuły, tworzenie infrastruktury hotelowo - handlowej w otoczeniu portów lotniczych, stanowi odpowiedź na ogólnoeuropejski trend rozbudowy lotnisk. MPL do ważnych przedsięwzięć związanych z infrastrukturą lotniskową zalicza także: budowę drugiej drogi kołowania, tzw. ścieżki szybkiego zejścia, zwiększającej przepustowość i bezpieczeństwo oraz powiększenie płyty postojowej z 17 do 20 miejsc - dla dużych samolotów typu boeing 737.

Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice w zeszłym roku obsłużyło 2,9 mln pasażerów. Po raz pierwszy od 2003 r. port odnotował spadek liczby podróżnych, który wyniósł 4,7 % w porównaniu z rekordowym 2007 r. Obecnie na krakowskim lotnisku działa 16 przewoźników regularnych, którzy obsługują 44 połączenia do 35 lotnisk w 30 miastach. Port obsługuje ponad 20 przewoźników czarterowych. Głównym udziałowcem spółki MPL jest Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze, posiadające 76 % udziałów. Pozostali akcjonariusze to: województwo małopolskie - 23 % udziałów, gmina Kraków (1 %) i gmina Zabierzów (0,04 %).



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com