TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2008-06-17 - Wakacyjne oferty pracy dla młodych

Coraz większa liczba nastolatków, w ramach odpoczynku po trudach roku szkolnego, poszukuje pracy dorywczej, aby zarobić na wakacyjne podróże. Ofert pojawia się dla nich coraz więcej.

reklama


Jak mówi Agnieszka Sobiak, doradca zawodowy z Młodzieżowego Biura Pracy w Zielonej Górze, ofert pracy na wakacje jest bardzo dużo, a w związku z tym jest w czym wybierać. Pod drzwiami biura grupka osób była w trakcie wypełniania formularzy zgłoszeniowych. Ola, tegoroczna maturzystka stwierdziła, że do rozpoczęcia studiów ma jeszcze trzy miesiące, więc chociaż przez miesiąc czy dwa mogłaby popracować, by mieć na pierwsze wydatki na studiach. Na odpoczynek, jak mówi, też znajdzie czas. W bardzo pojemne segregatory Młodzieżowego Biura Pracy mieszczą w sobie wiele ofert pracy dorywczej. Z samej Zielonej Góry i okolic można się doliczyć co najmniej kilkudziesięciu ofert. Ola ma zatem duży wybór. Zastanawia się nad pracą przy taśmie w firmie przygotowującej mrożonki, ale ma obawy, że na hali będzie zimno. Skusi się prawdopodobnie na kelnerowanie w ogródku jednej z kawiarni. Godziny, które będzie spędzać w pracy będzie mogła ustalić już indywidualnie z pracodawcą. Za godzinę dostanie 6 zł na rękę, ale musi zaakceptować fakt, że będzie pracować na dwie zmiany.

Na okres wakacji głównie poszukiwana jest obsługa w hotelach, recepcjoniści, pomoc w kuchni, czy też kelnerzy. Do biur pośrednictwa pracy zgłaszają się także firmy, które latem odnotowują zwiększoną produkcję i szukają w związku z tym ludzi do pracy przy taśmie. Przedsiębiorcy potrzebujący pomocy w biurze w lipcu i sierpniu także poszukują chętnych. Jak tłumaczy Agnieszka Sobiak, doradca zawodowy z Młodzieżowego Biura Pracy w Zielonej Górze, sezon urlopowy, powoduje zapotrzebowanie na dodatkowych pracowników, a dane czy ewidencja do komputerów muszą być wprowadzane na bieżąco. Naturalnie jest też sporo ofert zbierania owoców czy roznoszenia ulotek, ale, jak dodaje, te propozycje są aktualne przez cały rok.

Książeczka sanepidowska jest jednym z podstawowych kryteriów wymaganych przez pracodawcę. Ale to nie wszystko, są i takie oferty, do których nie trzeba mieć żadnych kwalifikacji, wystarczy mieć ukończone 16 lat i chęć do pracy nawet na kilka godzin w tygodniu.

Wszystkie potrzebne formularze i oferty pracy MBP zamieścił na swojej stronie internetowej (www.mbp.ohp.pl i www.lubuska.ohp.pl). Ma to zapobiec niepotrzebnemu tworzeniu się kolejek. Jak mówi doradca, możemy tam odnaleźć podane szczegóły ofert z czasem pracy, wynagrodzeniem i formą zatrudnienia, a także wymogami. Nie ma tam jedynie nazwy firmy, którą można poznać, jeśli już ktoś zdecyduje się zarejestrować.

Młodzi są zdecydowani pracować nie tylko w swoim miejscu zamieszkania, chcą też wyjeżdżać za granicę. Zielonogórskie MBP ma dla nich również takie oferty. Jak wymienia Sobiak, warunkiem wyjazdu jest chociaż podstawowa znajomość języka i oczywiście ukończone 18 lat. Najwięcej propozycji pochodzi z Niemiec, Francji, kolejne mają napłynąć z Hiszpanii, Belgii i Luksemburga. Głównie dotyczą one pracy w rolnictwie i gastronomii.

W celu przygotowania młodzieży do szukania pracy, nie tylko wakacyjnej, Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP organizuje na początku wakacji szkolenia i warsztaty:
- 25 czerwca, w godz. 10-14 odbędzie się szkolenie "Ja - wolontariusz" (dające uprawnienia do bycia wolontariuszem),
- 26 czerwca, godz.10-14 odbędzie się "Trening twórczego myślenia",
- 27 czerwca, godz. 10-14 -"Jak ciÄ™ widzÄ…, tak ciÄ™ piszÄ…",
- 9-10 lipca, godz. 10-14 - "ABC poszukiwania pracy" - jak nie skończyć jako bezrobotny.
Wszystkie zainteresowane osoby powinny siÄ™ zgÅ‚osić wczeÅ›niej telefonicznie, mailowo lub osobiÅ›cie do CEiPM, ul. Zamenhofa 1, pok. 111, tel. 068 328 48 87 begin_of_the_skype_highlighting              068 328 48 87      end_of_the_skype_highlighting, e-mail: kpzgora@ohp.pl



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com