TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2006-08-10 - Oblężenie Jasnej Góry

Jasna Góra spodziewa się przed świętem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, ponad 200 tys. pielgrzymów.

reklama


Do 15 sierpnia, pieszo do częstochowskiego sanktuarium ma przybyć ok. 100 tys. pątników w ok. 50 grupach pielgrzymkowych. Wg biura prasowego Jasnej Góry, co najmniej drugie tyle wiernych, ile przed tym dniem dociera do Częstochowy pieszo, jak również przyjeżdża autokarami, samochodami i pociągami. W zeszłorocznej centralnej sumie pontyfikalnej, której przewodniczy polski nuncjusz apostolski, wzięło udział ok. 180 tys. wiernych. Wielu pielgrzymów przybywa co roku do Częstochowy m.in. z Krakowa (z 26. Pieszą Pielgrzymką Krakowską na Jasną Górę idzie w tym roku ok. 8 tys. osób) oraz z Warszawy (po 4 tys. osób wędruje z Warszawską Pielgrzymką Pieszą oraz Warszawską Akademicką Pielgrzymką Metropolitalną). Liczne grupy pielgrzymują także m.in. z Radomia, Siedlec, Rzeszowa i Wrocławia.

Pątnicy docierają do Czarnej Madonny, często po kilkunastu dniach wędrówki. Najdłuższą trasę do pokonania mają Kaszubi z Helu (19 dni przemierzają z Pielgrzymką Gdańską - 640 km) oraz pielgrzymi ze Szczecina (617 km). Do Częstochowy pielgrzymi wchodzą dziesięcioma wyznaczonymi drogami, które łączą się w Alei Najświętszej Maryi Panny, wiodącej do stóp sanktuarium. Wg Jarosława Kapsy, z częstochowskiego magistratu, przygotowanie miasta na przybycie pielgrzymów, odbywa się co roku wręcz rutynowo. Służby miejskie chronią przede wszystkim punkty czerpania wody, pola biwakowe, dodatkowe parkingi i punkt osób zaginionych. Zadbano także o dodatkowe przenośne toalety. W tym czasie, na ulice wychodzą dodatkowe patrole straży miejskiej i policji. W tym roku, rozdanych zostanie kilkanaście tys. darmowych folderów informacyjnych (mapa centrum miasta wraz z miejscami związanymi z Janem Pawłem II).

Podczas wzmożonego napływu wiernych, w izbach przyjęć częstochowskich szpitali wzmocnione zostaną zespoły lekarzy i pielęgniarek. Wokół klasztoru i w centrum miasta czuwać będzie sześć karetek pogotowia, a pod Jasną Górą, powstaną dwa namioty medyczne, dodatkowo na błoniach będą czuwać patrole pielęgniarskie. - Jedyną w tym roku nowością jest remont położonego najbliżej sanktuarium odcinka Alei Najświętszej Marii Panny. Pielgrzymi do jasnogórskiego wzgórza będą musieli dotrzeć nie tak jak zwykle - środkowym deptakiem - lecz bocznymi chodnikami. Mamy nadzieję, że odniosą się do tego utrudnienia ze zrozumieniem, remont prowadzimy również dla nich - wyjaśnił Kapsa.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com