TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2007-04-11 - Nowe unijne przepisy: po 4,5h jazdy kierowcom przysługuje ciągła 45-minutowa przerwa

Wchodzi w życie unijne rozporządzenie nr 561/2006/WE w sprawie harmonizacji niektórych przepisów socjalnych odnoszących się do transportu drogowego. Nowe przepisy są podstawą do zmiany polskiego ustawodawstwa.

reklama


Z nowego rozporządzenia wynika, że po prowadzeniu pojazdu przez cztery i pół godziny kierowcy przysługuje ciągła przerwa trwająca co najmniej czterdzieści pięć minut, chyba że kierowca rozpoczyna okres odpoczynku. 45-minutowa przerwa może zostać zastąpiona przynajmniej 15-minutowym odpoczynkiem, po którym nastąpi przerwa trwająca co najmniej 30 minut, muszą one jednak być rozłożone w czasie w taki sposób, aby przysługiwały po prowadzeniu pojazdu przez cztery i pół godziny.

Ustawa o czasie pracy kierowców obowiązująca obecnie stanowi, że po sześciu kolejnych godzinach pracy kierowcy przysługuje przerwa przeznaczona na odpoczynek w wymiarze co najmniej 30 minut (jeśli liczba godzin pracy nie przekracza dziewięciu godzin), oraz w wymiarze nie krótszym niż 45 minut (jeśli liczba godzin pracy wynosi ponad dziewięć godzin).

Dzięki nowym przepisom, pracownik rozpoczynający czas pracy łącznie z rozpoczęciem okresu prowadzenia pojazdu, powinien odpocząć po czterech i pół, a nie dopiero po sześciu godzinach jazdy. Dodatkowo, mimo że jego łączny czas pracy będzie mniejszy niż dziewięć godzin, kierowca będzie musiał wykorzystać 45 a nie 30 minut przerwy. Z kolei w art. 15 unijne przepisy dopuszczają możliwość wprowadzenia w przepisach krajowych dodatkowej ochrony dotyczącej czasu prowadzenia pojazdu oraz przerw i okresów odpoczynku dla kierowców wykonujących przewóz drogowy pojazdami komunikacji miejskiej i podmiejskiej trasami do 50 km. Dotychczas przepisy unijne nie zawierały takiego przepisu.

Nowelizacja ustawy o czasie pracy kierowców miała wejść w życie wraz z rozporządzeniem unijnym, utknęła jednak w parlamencie. W najbliższym czasie Sejm ma głosować nad senackimi poprawkami do noweli. Następnie nowelę musi podpisać prezydent.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com