TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Ubezpieczyciele krytykują proponowane przez Ministerstwo Finansów zmiany w prawie turystycznym. Uważają, że nowe przepisy są nieczytelne i mogą przez nadmierne wymagania doprowadzić do kolejnych bankructw w branży - pisze o tym "Gazeta Prawna".
reklama
Resort chce podnieść sumy gwarancyjne dla zabezpieczeń biur (nieoficjalnie: 6% turystyka krajowa, 9% autokarowa, a 18% czarterowa). Dzięki temu turyści będą się czuć bardziej bezpieczni, gdy dojdzie np. do upadłości organizatora wycieczki.
Firmy ubezpieczeniowe twierdzą, że takie przepisy bardzo skomplikują życie branży. Po pierwsze kształt gwarancji będzie zbyt biurokratyczny. Po drugie będzie za dużo możliwych stawek przy ustalaniu wysokości sum dla biur podróży w zależności od prowadzonej działalności. Jak powiedziała Beata Kalitowska, dyrektor zarządzający w polskim oddziale Europaeische Reiseversicherung AG: "Nowe przepisy będą fikcją. Nie mamy możliwości skontrolowania touroperatorów, by dokładnie ustalić, do której z kilkunastu możliwych grup ich przydzielić".
Signal Iduna także protestuje i sugeruje, iż przy zachowaniu przepisów w niezmienionym kształcie, wiele biur będzie musiało ograniczyć działalność do tańszych form, co ujemnie wpłynie na konkurencję oraz wywinduje ceny wyjazdów (zwłaszcza z przelotem). Firma pracuje na rozwiązaniami dla klientów, które pozwoliły by w tej sytuacji działać jak największej grupie firm.
Do resortu finansów zwróciła się też Polska Izba Ubezpieczeń. Apeluje, by przepisy zostały doprecyzowane. Chodzi m.in. o przepisy dotyczące lotów czarterowych czy sposób wyliczania średniego przychodu firm turystycznych.
Opór branży ubezpieczeniowej przed nowymi wymogami jest zrozumiały, jednak należy sobie uświadomić, że cena polisy zależy od kilku czynników. Cena ubezpieczenia zależy przede wszystkim od popytu na nie (tutaj jest ono obowiązkowe, więc popyt jest gwarantowany i nie ma co o nim dyskutować) oraz od ryzyka jakie ponosi ubezpieczyciel.
W przypadku ubezpieczeń gospodarczych ryzyko można zminimalizować na kilka sposobów - przede wszystkim weryfikując na bieżąco działalność firm (szczególnie przed sezonem, jeśli biuro bierze duży procent przedpłat). Audyt, choć nie daje 100% pewności i rodzi zagrożenia poufności, jest skutecznym narzędziem do trzymania firm w ryzach finansowych. Sytuację, że biuro zaczęło się nadmiernie zadłużać a konto przyszłych przychodów, stosunkowo łatwo wykryć i ubezpieczyciel otrzyma na czas informację, iż biuro jest zagrożone. Oczywiście audyt kosztuje - jednak jego koszt przy średnich lub większych biurach z pewnością opłaci się biurom, jeśli da im niższe stawki polis.
Można także wykorzystać inne rozwiązania sprawdzone choćby w zwykłych polisach AC - niewielki procentowo udział własny. Oczywiście udział własny nie podmiotu, bo ten właśnie "ma zbankrutować", ale właścicieli lub menadżerów nim zarządzających będących osobami fizycznymi/prawnymi. Poniesienie kosztów od których samo ubezpieczenie nie uwalnia, to nieprzyjemne narzędzie, ale stanowi bardzo dobrą motywację do dobrego zarządzania firmą, a dobrze zarządzane firmy nie muszą się obawiać takiego zabezpieczenia. Oczywiście minusem jest ryzyko sytuacji wyjątkowej przed którymi firma nie była zabezpieczona jak np. tegoroczny wulkan na Islandii. Takie ryzyka należy ujmować wtedy we wszystkich umowach firmy, aby np. nie ponieść kosztów rezerwacji hotelowych w sytuacji, gdy fizycznie lub prawnie niemożliwe jest dostarczenie turystów do obiektu.
© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami