TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2008-04-09 - Sanepid apeluje - na dworcach, w barach i w pociągach panuje straszny brud!

Inspektorzy Sanepidu, którzy przeprowadzili kontrolę przed Euro 2012 byli wstrząśnięci brudem w pociągach i stanem barów na dworcach.

reklama


Inspektorzy mieli wyraźne zastrzeżenia aż do jednej piątej z 750 skontrolowanych barów, gdzie zastali brudne podłogi, stoły i lady, w których trzymane jest jedzenie. W niektórych lokalach pieczywo leżało na ladzie i opierali się o nie klienci. Natomiast w ośmiu barach inspektorzy odkryli, jak to zostało określone w raporcie: "obecność żywych i martwych szkodników".

Dodatkowo produkty, które powinny być przechowywane w niskich temperaturach nie znajdowały się w lodówkach. Prawie w żadnym barze nie zostały zachowane procedury wycofywania przeterminowanego jedzenia. Jan Bondar, rzecznik głównego inspektora sanitarnego przyznał - Na tle innych barów w kraju wynik jest fatalny. Takie wyniki mieliśmy w Polsce dziesięć lat temu. Widać w barach dworcowych niewiele się zmieniło.

Na 35 zbadanych pojemników z wodą pitną w autobusach PKS tylko połowa była prawidłowo czyszczona oraz dezynfekowana.

Była to pierwsza z serii kontroli przed piłkarskimi mistrzostwami w Polsce. Tym razem inspektorzy nakładali tylko mandaty. Jeżeli natomiast sytuacja się nie poprawi, dojdzie do zamykania barów.

Sanepid uznał też, że brud i bałagan panuje również na dworcach. Zła sytuacja jest na co trzecim dworcu PKP (na 160 kontroli) oraz na co szóstym dworcu PKS (na 60 skontrolowanych). Michał Wrzosek, rzecznik PKP SA poinformował - Na nasze usprawiedliwienie mogę powiedzieć, że najgorsza sytuacja jest na starych, mało uczęszczanych dworcach. Dodał - Spośród 80 największych dworców 15 już jest gruntownie wyremontowanych. Do 2012 roku wyremontujemy kolejnych 30.

Brud panuje też w pociągach. Inspektorzy poddali kontroli tysiąc wagonów, gdzie zastali brak wody w toaletach i umywalkach, kosze przepełnione śmieciami oraz brudne podłogi.

Zazwyczaj pociągi wyjeżdżały w trasy czyste, ale wracały w fatalnym stanie. Łukasz Kurpiewski, rzecznik spółki PKP Przewozy Regionalne wyznał - Na dłuższych trasach wynajmujemy firmy sprzątające, ale nie docierają wszędzie. Podróżni widzą chyba jednak, że sytuacja z roku na rok się poprawia.

Na 231 zbadanych przez sanepid pociągów tylko dziesięć miało nowoczesne ubikacje, czyli takie, w których nieczystości zostają utylizowane. W pozostałych zamontowane są toalety otwarte na tory. Kurpiewski przyznaje - To nasz największy problem. Zmiana toalet we wszystkich pociągach pociągnęłaby za sobą ogromne koszty. Nowe składy i te, które przechodzą gruntowną renowację, mają już zamknięty system WC. Zanim jednak dostosujemy się do europejskich standardów, to trochę potrwa.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com