TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2006-09-13 - Solanka bogata w jod turystycznym hitem Dębowca?

Być może turyści ze Śląska, którzy mają kłopoty z tarczycą będą mogli korzystać z leczniczych właściwości jodu po sąsiedzku, udając się pobliskiego miasta Dębowiec.

reklama


Miejscowość Dębowiec znajduje się na Śląsku, na którym jak wiadomo powietrze pozbawione jest jodu. Dzięki złożom wód solankowych odkrytym tutaj w XX w., mieszkańcy tego regionu nie muszą już wyjeżdżać daleko nad Bałtyk. Teraz z dobrodziejstw solanek bogatych w jod mogą korzystać prawie na miejscu. Tutejsza solanka według wiedeńskiego Chemisch-Mikroskopische Laboratorium jest miernie słona ale zawiera bardzo duże stężenie jodu aż 110 mg na litr podczas gdy woda morska z Bałtyku tylko 6 mg. Ponadto posiada znaczne ilości bromu oraz jest wolna od siarczanów. Solanki z Dębowca mają właściwości lecznicze i kosmetyczne. Przede wszystkim są pomocne w leczeniu tarczycy i dróg oddechowych dzięki jonom jodkowym, wapniowym i magnezowym działającym przeciwzapalnie i odkażająco. Dobroczynnie działają na skórę, zakończenia nerwowe, likwidują obrzęki i ponoć cellulit.

W związku z odkryciem solanek wybudowano tu kopanię i warzelnię, która działa z przerwami do dnia dzisiejszego. Starsi mieszkańcy pamiętają jak całe rodziny rozkładały się z leżakami przed warzelnią i wdychały powietrze nasycone jodem. Burmistrz miasta, Adam Brudny chce powrócić do tej tradycji. Wraz z właścicielem kopalni Kazimierzem Leszczyną chcą uczynić z Dębowca miejscowość wypoczynkową, do którego przyjeżdżaliby kuracjusze.

Od słów przeszli do czynu i w centrum Dębowca, a dokładniej w parku postawiono fontannę w kształcie grzybka, z której tryska solanka. Wokół na ławeczkach rozsiadają się ludzie w celu inhalacji. Koszt fotanny był niewielki, a solankę dostarcza za darmo warzelnia.

Burmistrz liczy na to, że solanka przyciągnie rzeszę turystów głównie ze Śląska. Będzie to okazja dla mieszkańców do otworzenia punktów gastronomicznych, sklepów i gospodarstw agroturystycznych. - Marzą nam się turyści. Trzeba wykorzystać naturalne bogactwa Dębowca - mówi Adam Brudny. I być może Dębowiec ma na to duże szanse, gdyż jako jedna z nielicznych gmin regionu poważnie myśli i działa na rzecz rozwoju turystyki w oparciu o naturalne dobra jakie posiada.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com