TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2006-04-06 - Austriakom cofnięto prawo własności do hotelu Polonia i Metropol!

Bau Holding Strabag, światowy potentat na rynku budowlanym może stracić hotel Metropol i Polonię, które kupił od ratusza. Powód? Przy sprzedaży obiektów urzędnicy zlekceważyli roszczenia byłych właścicieli - napisała Gazeta Wyborcza.

reklama


Teraz sprawa jest w rękach prawników i sądu. Samorządowe Kolegium Odwoławcze cofnęło spółce Hotele Warszawskie Syrena, w której austriacy mają 99% udziałów, prawo własności do Polonii i Metropolu.

W przypadku gdy sąd utrzyma decyzję kolegium, to hotele mogą z powrotem wrócić do miasta.

Problem rozbija się o prawo własności spadkobierców rodziny Grabińskich, którzy chcą odzyskać 818 m kw. gruntu u zbiegu Al. Jerozolimskich i Marszałkowskiej, na którym stoi teraz połowa hotelu Metropol.

Przed wojną rodzina Grabińskich miała w tym miejscu czteropiętrową kamienicę. Po wojnie jednak teren został znacjonalizowany, mury kamienicy wypalone i rozebrane.

Spadkobiercy walczą o swój grunt już od początku lat 90. Niestety, sprawa utknęła w urzędach.

W 1997 r. ludzie ówczesnego prezydenta miasta Warszawy Marcina Święcickiego sprywatyzowali spółkę Hotele Warszawskie. Cenę sprzedaży ustalono z urzędnikami za zamkniętymi drzwiami. Po stolicy krążyła plotka, że ktoś z magistratu chciał od Austriaków 800 tys. dol. łapówki, ale prokuratura nie była w stanie nic udowodnić. Ostatecznie 24 mln dolarów sprzedano większość udziałów w spółce inwestorowi, który w zamian zadeklarował się, iż zainwestuje 36 mln euro w hotele.: MDM, Saski, Warszawa, Polonia i Metropol.

W planach inwestora było zburzenie hotel Metropol, i postawienie 40-piętrowy biurowiec. Na planach jednak się skończyło, bo przypomnieli o sobie spadkobiercy, którzy walczą o swoją działkę - m.in. pisząc do miasta (1993 r.) o niesprzedawaniu gruntów, do których oni (jako spadkobiercy właścicieli) mają prawo. - Ostrzegaliśmy też inwestora. Miasto proponowało nam działkę zastępczą, ale potem się z tego wycofali - mówi Aleksander G., jeden ze spadkobierców.

Na wniosek spadkobierców właścicieli rok temu Samorządowe Kolegium Odwoławcze unieważniło decyzję z 1993 r., dzięki której Hotele Warszawskie zostały właścicielem Metropolu i Polonii. Kolegium unieważniło dokumenty argumentując, iż budynki stoją na jednej działce i nie można z niej wydzielić części z roszczeniami.

Teraz największy problem ma austriacki inwestor . Cała sprawa trafiła do wojewódzkiego sądu administracyjnego. - Jeśli ta decyzja się utrzyma, dojdzie do wywłaszczenia majątku zagranicznego inwestora. Nawet jeśli byli właściciele odzyskają część hotelu Metropol, to inwestor bezpowrotnie straci pozostałą część - tłumaczyła mec. Justyna Krok-Lasota, pełnomocnik Hoteli Warszawskich.

Jak sprawa może zostać rozwiązaną?

Wydaje się, iż najłatwiejszym rozwiązaniem byłoby spłacenie przez austriackiego inwestora roszczeń spadkobierców. Jednak Hotele Warszawskie uważają, iż zobowiązania powinno spłacić miasto.

Sądowy wyrok zapadnie za kilkanaście dni. - Sprawa jest skomplikowana. Nie sadzę, że to kompromitacja Warszawy. To zaszłości po poprzednim systemie, który zabrał grunty dekretem Bieruta - powiedział szef miejskich prawników Tomasz Górski.

Problemy austriackiego inwestora z hotelem Polonia i Metropol to niejedyne kłopoty w stolicy. Urzędnicy (za czasów prezydenta Lecha Kaczyńskiego) wyliczyli, że firma nie zainwestowała w hotele obiecanych 36 mln euro. Miasto zwróciło się ze sprawą do sądu wiedeńskiego, który nakazał wypłacić stolicy 40 mln zł gwarancji bankowej.

Obecnie do Bau Holding Strabag (a wiec do grupy Hoteli Warszawskich) należy Metropol, Polonia i MDM. Hotel Warszawa sprzedano Polimeksowi - Mostostal Siedlce na biurowiec, a Hotel Saski restauratorowi Arturowi Jarczyńskiemu.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com