TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2006-02-08 - Obserwatorium z największym teleskopem w Polsce może powstać w Żywcu

Znajdująca się w pobliżu dworca kolejowego w Żywcu stara wieża ciśnień idealnie nadaje się na obserwatorium z największym teleskopem w Polsce - uważa Jacek Uniwersał. - Wieża ma fantastyczną średnicę około 15 metrów, a to oznacza, że można w niej wybudować obserwatorium z teleskopem o średnicy metra. Można by przez niego oglądać np. pierścienie Saturna, czapy polarne na Marsie czy plamy na Słońcu.

reklama


W październiku ubiegłego roku firma Uniwersał wybudowała obserwatorium w Zielonej Górze. Na Wieży Braniborskiej, liczącej ponad sto sześćdziesiąt lat postawiono trzymetrową kopułę, osłaniającą nowoczesny teleskop. Obserwatorium, znajdujące się w Instytucie Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego może być sterowane zarówno z kopuły, jak i z dolnej części wieży. Studenci, ale także i mieszkańcy miasta mogą obserwować obiekty odległe od Ziemi nawet o miliard lat świetlnych.

Firma Uniwersał jest znanym na całym świecie producentem lunet, teleskopów i obserwatoriów astronomicznych.

Jacek Uniwersał o swoim pomyśle zagospodarowania wieży ciśnień rozmawiał z żywieckimi urzędnikami. Burmistrzowi Antoniemu Szlagorowi pomysł bardzo się spodobał - Takie obserwatorium mogłoby stać się wielką atrakcją turystyczną.

Koszty inwestycji jeszcze nie są znane. Nie oceniono też, jakie prace należy wykonać, aby przekształcić wieżę ciśnień w obserwatorium.

Uniwersał zapewnia, że obserwatorium byłoby nie tylko atrakcją turystyczną, ale idealnym rozwiązaniem dla koła miłośników astronomii Antares, które działa w Żywcu. W wieży jest tyle miejsca, że pod kopułą można otworzyć pracownię komputerową. Nowoczesne teleskopy wyposażone są w kamery, więc astronomowie mogliby na miejscu obrabiać zrobione za ich pomocą zdjęcia nieba. W przyszłości wieża mogłaby stać się nawet placówką naukową.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com