TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Prawdopodobnie konflikt między lubuskimi leśnikami i ośrodkami jeździeckimi, żyjącymi z końskiej turystyki zostanie zażegnany.
reklama
Niestety interesy właścicieli ośrodków jeździeckich i leśników są różne. Właściciele stadnin chcieliby więcej szlaków konnych w regionie, gdyż lubuskie coraz bardziej liczy się w branży agroturystycznej. Natomiast dla leśników najważniejsza jest ochrona lasów przed zniszczeniami.
Problem postanowiła rozwiązać Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych, zapraszając na rozmowę leśniczych, samorządowców, organizacje turystyczne oraz końskie lobby. Leszek Banach, dyrektor RDLP zapewnia - Zależy nam na partnerskim działaniu. Nie chcemy sporów.
Piotr Helon ze Związku Hodowców Koni Ziemi Lubuskiej skarży się - Wokół stadnin potrzebne są szlaki. Koński biznes, to ciężki kawałek chleba. Właściciele stadnin czasem utrzymują się tylko z turystów.
Natomiast hodowca z Gryżyny koło Krosna Odrzańskiego ubolewał - Oskarża się nas o niszczenie upraw leśnych, młodników, zaśmiecanie lasu. Ale to przecież my nie raz jako pierwsi alarmowaliśmy o pożarach.
Barbara Jacoszek z zielonogórskiej "Stajni Józefa" dodała - Najważniejsze jednak, żeby leśnicy przestali postrzegać nas jak szkodników. Szlaki wokół ośrodków, skoro mają być, trzeba oznakować. Nie stać nas na to. Ceny za usługi jeździeckie w naszym województwie należą do najniższych w kraju. Musimy jakoś się utrzymać.
Koszt oznakowania jednego kilometra szlaku wynosi 50 zł. Średnio pojedynczy szlak ma długość 20 km. Lasy nie chcą płacić za znakowanie tras ze swoich pieniędzy.
Ostatecznie po trzech godzinach kłótni udało się osiągnąć porozumienie, na które liczył szef Lasów. Krzysztof Kaliszuk, wiceprezes Lubuskiego Związku Jeździeckiego znalazł rozwiązanie. Skłóconych może pogodzić Unia Europejska. Do funduszu INTERREG zostanie wysłany projekt, z którego można będzie sfinansować nowe szlaki turystyczne.
© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami