TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2008-09-19 - Górale obawiają się, że 2010 roku pod Tatrami ubędzie turystów?

Czy to możliwe, aby hotele i pensjonaty pod Tatrami stały puste? Ten czarny scenariusz za dwa lata może się sprawdzić, tak alarmują zakopiańscy hotelarze. Do końca roku 2010 na Polskę nałożono obowiązek wprowadzenia 22-procentowej stawki podatku VAT na usługi hotelarskie oraz gastronomiczne, zamiast tej obecnie obowiązującej 7-procentowej. Jak może być tego skutek? To oznacza wyższe ceny usług, a w efekcie wyjazd turystów za granicę.

reklama


Chociaż zmiany mają nastąpić dopiero za dwa lata, branża turystyczna w Zakopanem już teraz alarmuje. Jak mówi Andrzej Kawecki, prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej, górale obawiają się tego podatku. Polska nie jest przygotowana na jego wprowadzenie. Ciągle obecne są wysokie koszty zatrudnienia oraz podatki. Jeśli VAT jeszcze wzrośnie, nie będzie wyjścia - ceny zostaną podniesione.

Kawecki boi się, że to odstraszy turystów, którzy już w chwili obecnej narzekają, że Zakopane jest bardzo drogie. Agata Wojtowicz, dyrektorka zakopiańskiego Orbisu, oblicza, że w tym roku pod Tatry przyjechało ok. 30 proc. gości mniej niż w roku 2007. A jaki jest tego powód? To silna złotówka, która sprawia, że urlop w Polsce przestaje być atrakcyjny pod względem ceny nie tylko dla cudzoziemców, ale również dla Polaków. Mniejsza liczba gości niż zazwyczaj pojawiła się zza wschodniej granicy, którym zaczęły doskwierać ograniczenia związane z wizami. A Kawecki przypomina, że przecież Zakopane żyje z turystyki.

Członkowie Tatrzańskiej Izby Gospodarczej postanowili walczyć o zachowanie niższego VAT-u w dwóch najważniejszych dla turystyki branżach. Skierowali w tej sprawie apel do Polskiej Organizacji Turystycznej. Ale decyzja w tej kwestii pozostaje w rzeczywistości w rękach Komisji Europejskiej, a to dlatego, że do wprowadzenia wyższego VAT-u zobowiązują nas właśnie przepisy unijne.

Jednak górale mogą żywić jeszcze jakąś nadzieję. Bowiem Komisja Europejska rozważa obniżenie 22-procentowej, obowiązkowej stawki VAT w branżach gastronomicznej oraz hotelarskiej do 7 proc. Jeśli się na to zdecyduje, zmiany będą wprowadzone w całej Unii, a nie tylko w Polsce. A w takiej sytuacji również może się okazać, że ceny na Podhalu nie są w żaden sposób konkurencyjne w porównaniu ze stawkami w innych krajach.



Źródło: HoReCa.PL

Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com