TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2007-08-23 - Pustynia Błędowska stanie się istotną atrakcją turystyczną?

W ciągu dwóch tygodni ma być gotowy plan ratowania Pustyni Błędowskiej - pisze "Dziennik Zachodni". Pieniądze na ten cel będą pochodziły w znacznej części z unijnego programu Natura 2000. Koordynacją działań związanych z ratowaniem unikatowego w skali kontynentu terenu wydm śródlądowych zajmie się specjalne stowarzyszenie, w którego skład wchodzą m. in. przedstawiciele gmin przylegających do pustyni czyli Kluczy, Chechła i Dąbrowy Górniczej oraz ludzie biznesu i lokalnych stowarzyszeń.

reklama


Na odkrzaczanie ponad 30 kilometrów kwadratowych wydm można otrzymać nawet kilka milionów euro. Wojciech Mróz z krakowskiego oddziału Polskiej Akademii Nauk, który koordynuje program Natura 2000 w tej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej zapewnia, że na taki cel pieniądze z pewnością w Brukseli się znajdą. Liczy także na to Marian Pajdak - prezes stowarzyszenia Polska Sahara z Chechła, które od lat zabiega o ochronę pustyni. Według niego plan zarządzania obszarem pustyni jest gotowy w ponad 90 procentach. Po ostatnich konsultacjach z Instytutem Ochrony Przyrody PAN trafi wkrótce do Ministerstwa Środowiska, a następnie - wraz z innymi zakwalifikowanymi projektami - do władz Unii Europejskiej. Angielskim partnerom na takie obszary udało się pozyskać nawet do 4 milionów euro. Pajdak podkreśla również, że stowarzyszenie będzie mogło ubiegać się o granty, jako organizacja pożytku publicznego.

Usuwanie roślin z pustyni oraz rozminowywanie terenu, który służył kiedyś wojsku za poligon, według planów ma się rozpocząć wiosną przyszłego roku. Całość prac może potrwać nawet kilkanaście lat, bo nie można od razu zaburzyć istniejącego na pustyni ekosystemu. Już dziś zgłaszają się firmy, dysponujące odpowiednim sprzętem do wykrywania min. Prywatne przedsiębiorstwa zainteresowane są także odkrzaczaniem, a następnie wykorzystaniem drewna na opał, na przykład jako brykietu - twierdzi prezes stowarzyszenia Polska Sahara.

Aby pustynia stała się atrakcją turystyczną, potrzebna jest także promocja i baza turystyczna. Powstają już pierwsze pomysły: budynki byłej papierni w Kluczach mogłyby stać się centrum obsługi ruchu turystycznego, w Chechle natomiast mogłaby stanąć "afrykańska wioska" oraz powstać centrum informacyjne o pustyniach świata.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com