TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2008-09-12 - Jest szansa na zniesienie wiz do USA?

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Jacques Barrot poinformował w czwartek w Warszawie, że stara się o zniesienie wiz do Stanów Zjednoczonych dla obywateli wszystkich krajów należących do Unii Europejskiej.

reklama


Unijny komisarz, który odpowiada za sprawiedliwość, wolność i bezpieczeństwo przebywał w Warszawie z jednodniową wizytą. Przed południem brał udział w posiedzeniu sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, po południu natomiast spotkał się z wicepremierem i szefem MSWiA Grzegorzem Schetyną. - Potwierdzam moją wolę zniesienia dla wszystkich obywateli UE obowiązku wizowego w Stanach Zjednoczonych - podkreślał Barrot na konferencji prasowej z udziałem Schetyny. Dodał także, że w tej sprawie napisał do amerykańskiego sekretarza stanu odpowiedzialnego za politykę bezpieczeństwa, ale nie otrzymał jeszcze odpowiedzi.

O problemach w ruchu przygranicznym, w tym obowiązku posiadania wiz przez obywateli spoza UE po wejściu Polski do strefy Schengen debatowano na komisji sejmowej. Odkąd Polska weszła do strefy Schengen Ukraińcy nie dostają już bezpłatnych i wielorazowych polskich wiz, ale tzw. wizy schengeńskie za które muszą zapłacić 35 euro. Polacy, podobnie jak obywatele innych państw UE, podróżują na Ukrainę bez wiz.

Barrot omawiał w Polsce także kwestie związane z ujednoliceniem systemów prawnych w krajach UE. Chodzi tutaj m.in. o politykę azylową. Jak wyjaśniał, w poszczególnych krajach Unii występują duże różnice w zakresie rozpatrywania wniosków azylowych - w jednych krajach łatwiej o azyl, a w innych trudniej. Jego zdaniem, przepisy w tym zakresie powinny zostać ujednolicone. Należałoby również ujednolicić m.in. przepisy dotyczące uznawania wzajemnych orzeczeń sądowych wydawanych w sprawach cywilnych. Chodzi o to, żeby nie było konfliktów między systemami prawnymi w poszczególnych krajach należących do Unii Europejskiej.

Z danych UE wynika, że ok. 8 mln obywateli Unii mieszka w innym kraju europejskim niż kraj ich urodzenia. Dotyczy to także ponad 1,3 mln Polaków. Rocznie na terenie UE dochodzi do ok. 170 tys. rozwodów transgranicznych i ok. 100 tys. tego typu spraw spadkowych. Ponieważ w poszczególnych krajach Unii przepisy różnie traktują te kwestie - osoby, których one dotyczą, mają wiele problemów. W trakcie zebrania sejmowej komisji Barrota pytano o między innymi o problemy Polek, które po rozwodzie z Niemcami mają utrudniony dostęp do swoich dzieci (zgodnie z prawem niemieckim, po rozwodzie Polki i Niemca, dziecko zostaje przy ojcu, a matka może się z nim spotykać jedynie w obecności osoby trzeciej i ma obowiązek rozmawiania z dzieckiem po niemiecku). Barrot zaapelował o zgłaszanie bezpośrednio do niego tego typu przypadków, gdyż - jak mówił - jest to niezgodne z przepisami UE. Komisarza zapytano również o problematykę karania pedofilów, w tym - obowiązkową kastrację farmakologiczną. Jak wyjaśnił, we Francji w takich przypadkach kastracja obowiązuje, ale tylko za zgodą przestępcy. "Nie może być mowy o obligatoryjnej kastracji. Żadne prawo europejskie takiego działania nie przewiduje" - dodał komisarz. Wicepremier Schetyna, odnosząc się do tej wypowiedzi, zaznaczył, że ta "bardzo emocjonalnie traktowana ostatnio w Polsce sprawa" będzie rozwiązana zgodnie z przepisami obowiązującymi w UE.

Premier Donald Tusk, komentując sprawę 45-letniego mieszkańca okolic Siemiatycz, który podejrzewany jest o wielokrotne gwałcenie i więzienie córki, powiedział, że chciałby wprowadzenia takiej kastracji. Jego zdanie poparła m.in. minister zdrowia Ewa Kopacz.



Źródło: Gazeta Wyborcza

Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com