TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2007-09-17 - Jedne biura podróży muszą rejestrować na kasach bezgotówkowe wpłaty, a inne nie?

Czerwcowe przepisy rozporządzenia Ministra Finansów sprawiły, że pojawiły się wątpliwości dotyczące konieczności ewidencjonowania zapłat za świadczenie usług turystycznych, które przekazywane są za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy przy zastosowaniu kas rejestrujących - zwraca uwagę na nowy problem na łamach portalu PIT Stanisław Piśko.

reklama


Przepisy nakładają na podatników, którzy dokonują sprzedaży na rzecz osób fizycznych, nie prowadzących działalności gospodarczej, a także osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych obowiązek prowadzenia ewidencji obrotu oraz kwot podatku należnego przy pomocy kas rejestrujących.

Zgodnie z artykułem, w ustawie znajduje się również delegacja, która upoważnia ministra finansów do zwalniania na czas określony w drodze rozporządzenia wybranych grup podatników i niektórych czynności z obowiązku prowadzenia ewidencji ze względu na rodzaj prowadzonej działalności lub też wysokość obrotu. Minister finansów wykorzystując tę delegację, wydawał rozporządzenia, które obowiązywały zazwyczaj przez pół roku lub rok.

Rozporządzenie ministra finansów w sprawie kas rejestrujących z 29 listopada 1999 roku mówi o "sprzedaży nieruchomości i świadczeniu usług, za które zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy podatnika z wyłączeniem płatności dokonywanych czekiem, bankową karą płatniczą lub kredytową". Kolejne rozporządzenie wydane 22 grudnia 2000 roku zwalniało między innymi na okres od 1 stycznia 2001 roku do 31 grudnia 2001 roku z obowiązku prowadzenia ewidencji przy pomocy kas rejestrujących "sprzedaży nieruchomości, sprzedaży towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi) oraz świadczenia usług, za które to czynności zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy podatnika z wyłączeniem płatności dokonywanych czekiem, bankową kartą płatniczą lub kredytową, a z tych dowodów zapłaty jednoznacznie wynika, jakich konkretnie transakcji zapłata dotyczyła".

W przypisach wprowadzono po raz pierwszy ograniczenie, że "nie dotyczy ono podatników, którzy rozpoczęli ewidencjonowanie tych usług (sprzedaż towarów) przed dniem 1 stycznia 2001 roku.". Oznacza to, że podatnicy, którzy przed 1 stycznia 2001 roku prowadzili ewidencję wymienionych usług, za które zapłata następowała za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy, taką ewidencję muszą nadal prowadzić, natomiast podatnicy, którzy jej przed tym dniem nie prowadzili, nie mają nadal obowiązku jej prowadzenia.

Przepisy w kolejnych rozporządzeniach ministra finansów dotyczące zwolnienia z obowiązku ewidencji w kasach rejestrujących wpłat dokonywanych na rachunek bankowy za pośrednictwem poczty lub banku nie ulegały poważniejszym zmianom. Natomiast przepisy z dnia 25 czerwca 2007 roku stanowią, że: "zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania do dnia 31 grudnia 2007 r. świadczenie usług, za które zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy podatnika pod warunkiem, że z ewidencji i dowodów dokumentujących transakcję jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczyła". Jednak zapis ten nie dotyczy podatników, którzy rozpoczęli ewidencjonowanie usług przed 1 lipca 2007 roku.

Zdaniem Stanisława Piśko, z analizy obecnych przepisów wynika, że jeżeli podatnik rozpoczął ewidencję za pomocą kas rejestrujących wpłat za usługi turystyczne dokonywanych za pośrednictwem poczty lub banku, to musi ją nadal prowadzić. Natomiast jeżeli ewidencji takiej dotychczas podatnik nie prowadził to nadal nie ma obowiązku jej prowadzenia. Dlatego też w Polsce obecne są biura podróży, które ewidencję wpłat bezgotówkowych za pomocą kas rejestrujących prowadzą i muszą prowadzić, a także takie, które tego nie czynią i czynić nie muszą.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com