TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2006-09-07 - Będą parki archeologiczne w ruinach rzymskich miast

Już w 2008 roku ruiny dwóch rzymskich miast sprzed 2000 lat w południowych Włoszech zamienią się w wielkie parki archeologiczne.

reklama


- Holenderscy archeolodzy prowadzący tam wykopaliska zamierzają odsłonić i pozostawić wszystkie znaleziska w ich naturalnym środowisku - informuje serwis internetowy "Alphagalileo".

W Apulii, regionie leżącym na południu Włoch, archeologowie odkryli kilkanaście lat temu pozostałości dwóch miast rzymskich sprzed okokoło 2 tysiecy lat. Dzięki dofinansowaniu ze strony Unii Europejskiej i współpracy z lokalną społecznością archeolodzy zamierzają teraz zamienić oba stanowiska w wielkie parki archeologiczne, w których zwiedzający mogliby zobaczyć starożytne zabytki w ich oryginalnym kontekście.

Prace wykopaliskowe na obu stanowiskach rozpoczęły się latach 90 ubiegłego wieku. Prowadzone przez archeologów z Vrije Universiteit w Amsterdamie badania doprowadziły do odsłonięcia murów obronnych, zabudowy miejskiej i cmentarzysk z okresu klasycznego Rzymu.

Dzięki dotacji z UE w wysokości 1,1 mln euro oraz podjęciu decyzji o utworzeniu parków archeologicznych na miejscu starożytnych miast, celem obecnych prac stało się jedynie odsłonięcie budowli, ciągów komunikacyjnych i grobów. Wszystkie zabytki pozostaną w stanie nienaruszonym, a po otwarciu parków prace wykopaliskowe będą kontynuowane w wybranych regionach.

Dotychczasowe badania nad wykopaliskami prowadził zespół holenderskich archeologów z Wydział Nauk Humanistycznych Vrije Universiteit w Amsterdamie. Lokalne władze wystąpiły o dotacje z Unii Europejskiej na budowę parków archeologicznych. Odkrycie obu stanowisk spotkało się z dużym zainteresowaniem nie tylko badaczy, ale także mieszkańców rolniczej Apulii.

Dzięki współpracy archeologów, którzy prowadzili wykopaliska, lokalnych uniwersytetów oraz firm architektonicznych już w przyszłym roku przewidywane jest rozpoczęcie prac przy budowie centrów dla zwiedzających oba parki. Archeolodzy planują, że jeden z parków obejmie 28 hektarów powierzchni, natomiast drugi około 50 hektarów.

Zakończenie prac i otwarcie obu parków zaplanowane zostało na połowę 2008 r.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com