TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Biznesmeni z Kuwejtu i Arabii Saudyjskiej zachwyceni Polską mają zamiar kupić niektóre nasze uzdrowiska. - O potrzebie prywatyzacji państwowych uzdrowisk mówi się od dawna. Od dziesięcioleci niedoinwestowane podupadają - podaje "Gazeta Krakowska".
reklama
Uzdrowisko w Swoszowicach, w ramach najpotrzebniejszych prac potrzebuje, co najmniej 10 milionów złotych, natomiast uzdrowiska Krynica-Żegiestów, aby odnowić słynny Stary Dom Zdrojowy muszą zdobyć 20 milionów złotych. Problem w tym skąd wziąć te pieniądze. Jak się okazuje najszybciej z własnej, prywatnej kieszeni, bo ten pomysł został zaproponowany w ministerstwie skarbu i oznajmiono na początek sprzedaż w tym roku pięciu spółek m.in. Zespołu Uzdrowisk Krakowskich, Kamienia Pomorskiego i Ustki.
Reszta uzdrowisk ma pozostać pod częściową lub całkowitą kontrolą państwa. Na sprzedaż nie będą wystawione: Krynica, Busko, Ciechocinek, Inowrocław. Kołobrzeg, Lądek, Długopole, Rymanów, Zespół Uzdrowisk Kłodzkich, Świnoujście, Ustroń, Szczawno, Konstancin, Cieplice i Świeradów. Resort skarbu chce także zatrzymać kontrolny pakiet akcji Rabki i Wysowej, Połczyna, Horyńca i Iwonicza.
Według ministra skarbu, sprzedaż uzdrowisk i udziałów może przynieść zysk w wysokości 250 milionów złotych oraz realizacja planu prywatyzacji może rozwiązać dwa problemy jednocześnie. Dla sprzedanych kurortów plusem będzie, to, że zainwestuje w nie nowy właściciel, a dla tych z narodowej sieci, fakt, iż zostaną podratowane zdobytym kapitałem.
- 14 uzdrowisk ma zostać pod ścisłą kontrolą państwa, aby, zagwarantować dostęp do usług sanatoryjnych dla coraz bardziej starzejącego się społeczeństwa - tłumaczy Paweł Piotrkowski, wiceminister skarbu odpowiedzialny za sektor uzdrowisk.
Projekt prywatyzacji polskich uzdrowisk czeka na zgodę Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Zdrowia.
© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami