TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2006-08-11 - Rozpoczęło się 55. Specjalne Posiedzenie Dyrektorów Generalnych we Wrocławiu

31 sierpnia bieżącego roku rozpoczęto we Wrocławiu 55. Specjalne Posiedzenie Dyrektorów Generalnych Europejskiej Konferencji Lotnictwa Cywilnego. Impreza ta odbywa się corocznie w różnych krajach europejskich. Propozycja, by 55. Specjalne Posiedzenie odbyło się właśnie we Wrocławiu wystąpił na początku tego roku Krzysztof Kapis, ówczesny Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC).

reklama


W organizację Specjalnego Posiedzenia oprócz Urzędu Lotnictwa Cywilnego zaangażowani byli przedstawiciele Prezydenta Wrocławia oraz przedstawiciele wrocławskiego Portu Lotniczego. Pierwszego dnia imprezy odbyło się spotkanie prezydenta Europejskiej Konferencji Lotnictwa Cywilnego Michela Wachenheima z Ministrem Transportu Jerzym Polaczkiem.

Głownym tematem spotkania były zagadnienia ochrony bezpieczeństwa ruchu lotniczego, zwłaszcza w świetle ostatnich wydarzeń w Londynie i reakcji państw europejskich oraz USA na te wydarzenia, a także sprawy redukcji wpływów lotnictwa na środowisko naturalne. - Polska konsekwentnie wprowadza wszelkie standardy związane z ochroną bezpieczeństwa pasażerów na polskich lotniskach - podkreślał minister Polaczek.
Podczas spotkania poruszono także temat przygotowań państw europejskich do 36. sesji Zgromadzenia Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO), która odbędzie się jesienią 2007 r. w Montrealu oraz realizacji zadań Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego związanych z wdrażaniem programu SAFA dotyczącego bezpieczeństwa obcych statków powietrznych w portach lotniczych Europy.
Minister Jerzy Polaczek poinformował Prezydenta ECAC o staraniach rządu, by przedstawiciel Polski wszedł w skład Rady ICAO.

ECAC to organizacja międzynarodowa zajmująca się współpracą w dziedzinie lotnictwa cywilnego w Europie, która została utworzona w wyniku zaleceń Konferencji ds. koordynacji europejskiego transportu lotniczego zwołanej z inicjatywy Rady Europy przez ICAO w Strasburgu w 1954 r.
Inauguracyjna sesja ECAC odbyła się 29 listopada - 16 grudnia 1955 roku w Strassburgu i wzięło w niej wówczas udział 19 państw europejskich. W tamtych czasach była to pierwsza i jedyna europejska organizacja zajmująca się sprawami lotnictwa cywilnego.

Od 1990 roku zaczęto przyjmować do tej organizacji państwa Europy Środkowej i Wschodniej. Pierwszymi państwami przyjętymi z tego regionu były Polska i Węgry, które przystąpiły do ECAC 28 czerwca 1990 roku.

Wraz z przystąpieniem do ECAC Polska miała na względzie osiągnięcie następujących celów:

- adaptację polskiego systemu transportu lotniczego do wymagań europejskiego rynku lotniczego,
- ścisłą współpracę z krajami członkowskimi ECAC w kreowaniu polityki transportu lotniczego w Europie,
- zabezpieczenie interesów polskiego lotnictwa cywilnego w układzie europejskim. Głównym celem ECAC jest promowanie ciągłego rozwoju bezpiecznego, efektywnego i zrównoważonego systemu transportu lotniczego w Europie.

ECAC zajmuje się przygotowaniem i promowaniem umów, porozumień, nawiązywaniem kontaktów z innymi organizacjami regionalnymi i państwami w sprawach lotnictwa cywilnego. ECAC wypracowuje dokumenty i stanowiska na kolejne posiedzenia ICAO. W tej chwili członkami ECAC są 42 państwa europejskie, a siedziba ECAC mieści się w Paryżu.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com