TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
W Lublinie, w piwnicach dawnej szkoły rabinackiej Jesziwy Chachmej (Uczelni Mędrców) powstaje Muzeum Chasydyzmu. Część gmachu już jest odnowiona, a w niedzielę 11 lutego 2007 r. zostanie otwarta synagoga. W najbliższym czasie będzie odrestaurowana mykwa, czyli rytualna łaźnia oraz utworzony hotel i koszerna restauracja.
reklama
Uczelnia Mędrców została założona w 1930 r. przez rabina Meira Szapiro który był przywódcą religijnym i patriotycznym oraz posłem na sejm II Rzeczypospolitej z ramienia partii żydowskich ortodoksów Agudas Isroel. Uczelnia powstała i utrzymywała się dzięki składkom i dotacjom zbieranym wśród Żydów na całym świecie. Była najbardziej znaczącą i najlepiej wyposażoną szkołą rabinacką na świecie. Swoją działalność zawiesiła po wybuchu II wojny światowej. Po zakończeniu wojny budynek przekazano Akademii Medycznej a w 2003 r. wrócił do Warszawskiej Gminy Żydowskiej.
Jej przedstawiciele zaapelowali do mieszkańców Lublina o podarowanie pamiątek po Żydach. "Mamy nadzieję, że to miejsce będzie wielofunkcyjne, że muzeum będzie odwiedzać młodzież, że będzie miała ona możliwość poznania, nauczenia się czegoś o swoich sąsiadach, którzy tutaj mieszkali, o swoich starszych braciach w wierze" - powiedział Piotr Rytka - Zandberg z Warszawskiej Gminy Żydowskiej.
Adam Kopciowski z zakładu kultury i historii Żydów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej przekazał na rzecz muzeum srebrną chochlę do rytualnego obmywania zwłok, wykonaną w 1707 r., fragment jadu, czyli wskazówki do odczytywania Tory, fragmenty świecznika oraz fragment mezuzy (zwitek pergaminu z wypisanymi wersetami z Biblii, zamknięty w metalowej rurce, przytwierdzany do drzwi żydowskich domów) z 1862 r.
Z jego informacji wynika że przedmioty te zostały odnalezione 25 lat temu na śmietniku w centrum Lublina przez pracownicę biblioteki uniwersyteckiej KUL.
Henryka Mordel - Grochowska podarowała muzeum srebrną puderniczkę i sześć srebrnych widelców. Puderniczka jest pamiątką po przyjaciółce Hajce Furtak, która została rozstrzelanam w 1942 roku. Widelce otrzymali jej rodzice od stołującego się u nich żydowskiego małżeństwa.
Chasydyzm, ruch mistyczno - religijny i społeczny, rozpowszechnił się w krajach Europy środkowej i wschodniej w XVIII w. głównie wśród ubogich warstw ludności żydowskiej. Główny nacisk kładł na osobistą modlitwę, głosił radość życia przez taniec, śpiew i ekstazę religijną,.
Chasydzi ubierali się w charakterystyczny ubiór: długi czarny kaftan, białe pończochy i kapelusz. Mieli również własne rytuały religijne i własne synagogi. Skupiała się wokół osoby cadyka - duchowego pośrednika między Bogiem i ludźmi, który, ich zdaniem obdarzony był cudowną mocą. Obecnie najbardziej znane ośrodki chasydyzmu znajdują się w Izraelu i USA.
© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami