TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2007-03-04 - Dynamiczny rozwój lotniska w Gdańsku - Rębiechowie?

Trwa dynamiczny rozwój Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku - Rębiechowie. Najbliższe plany to podróże za Atlantyk, międzynarodowy konkurs na nowy terminal pasażerski i rozbudowa pasa startowego oraz dróg kołowania.

reklama


Program rozwoju został ogłoszony na konferencji podsumowującej ubiegły, najlepszy w dziejach lotniska rok. Z informacji Adama Skoniecznego, kierownika ds. analiz ekonomicznych lotniska, wynika, że obsłużonych zostało łącznie 1 250 000 pasażerów. Obecny rok prawdopodobnie będzie jeszcze lepszy - już w styczniu z portu lotniczego skorzystało ponad 100 tysięcy ludzi. Styczniowy wynik jest lepszy niż w Katowicach, gdzie w 2006 roku było tylko 200 tysięcy więcej pasażerów niż w Rębiechowie. Według prognoz, Gdańsk ma szansę wyprzedzić śląski port i zająć drugie miejsce (za Krakowem) wśród polskich lotnisk regionalnych.

Władze lotniska zamierzają zwiększyć jego popularność między innymi przez obsługę nowych tras. Pod koniec marca ruszy linia Centralwings do Rzymu (bilety można kupić w cenie od 130 zł w jedną stronę z opłatami), w połowie kwietnia z Gdańska do Helsinek wystartuje Finnair, oferując niedrogie połączenia z przesiadką do Ameryki i na Daleki Wschód. Niewątpliwą atrakcją dla turystów będzie cena podróży w długi majowy weekend do Nowego Jorku, która w obie strony wynosić będzie tylko 1600 zł brutto. 1 maja zostanie wprowadzone połączenie do Dublina realizowane przez Ryanair (od roku możemy tam latać z Centralwings jednak wejście kolejnego przewoźnika zapowiada obniżkę cen). W lipcu z Rębiechowa wystartują samoloty Wizzair do Doncaster-Sheffield w Wielkiej Brytanii i Malmoe w Szwecji.

Tomasz Kloskowski, wiceprezes lotniska, twierdzi, że to nie koniec nowości. Władze lotniska mają nadzieję na wprowadzenie bezpośredniego połączenia z USA. Na razie przedstawiły LOT-owi i innym przewoźnikom tradycyjnym ofertę, która w praktyce oznacza dopłacanie przez port lotniczy do lotów transatlantyckich.

Wzrost ruchu lotniczego wiąże się z wielkimi inwestycjami. Na maj planowane jest zakończenie rozbudowy istniejącego terminalu, a w następnej kolejności, jeszcze w tym roku, ogłoszenie konkursu na projekt zupełnie nowego terminalu. Pierwszy etap ma być gotowy za trzy lata. Wiosną ruszą również prace związane z powiększaniem płyty postojowej i rozbudową świateł naprowadzających.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com