TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2006-11-23 - Kraków: Nie tylko duże muzea warto odwiedzać!

Obecnie w Krakowie działa ponad 50 muzeów. Największe z nich to: Zamek Królewski na Wawelu (ma 10 wystaw i ekspozycji), Muzeum Narodowe (14 oddziałów i galerii) oraz Muzeum Historyczne Miasta Krakowa (11 oddziałów). W 2005 roku odwiedziło je w sumie ponad 1,5 mln turystów.

reklama


Największym zainteresowaniem cieszą się: Komnaty, Skarbiec i Zbrojownia, a także Smocza Jama na Wawelu, Sukiennice, Gmach Główny Muzeum Narodowego, Stara Synagoga i Muzeum Książąt Czartoryskich. Turyści chętnie odwiedzają też: Barbakan, Wieżę Ratuszową, Muzeum Stanisława Wyspiańskiego, Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha".

Jednak w Krakowie jest wiele innych, równie ciekawych muzeów, do których turyści zaglądają bardzo rzadko np. Muzeum Ubezpieczeń, Dom Śląski, Dom pod Krzyżem. Dziennikarz Gazety Wyborczej odwiedził mniejsze i mniej znane muzea, aby sprawdzić dlaczego mają mniej gości. Czy rzeczywiście nie ma w nich nic godnego obejrzenia, czy też problem tkwi w czymś innym.

Muzeum Ubezpieczeń znajduje się przy krakowskim oddziale okręgowym PZU przy ulicy Dunajewskiego 3. Marianna Halota, kustosz z dumą przyznaje - To jedyne tego typu muzeum na świecie. Zebrano w nim eksponaty z ponad 200-letniej historii ubezpieczeń na ziemiach polskich. Można tu zobaczyć między innymi polisy syna Napoleona I i Marii Walewskiej. Halota zaznacza - Odwiedza nas wielu studentów kierunków ekonomicznych. Często znajdują u nas materiały, którymi później zaskakują swoich profesorów.

W 2005 roku muzeum odwiedziło 621 osób, czyli około 12 osób tygodniowo. Nie jest to najlepszy wynik, szczególnie że wstęp jest darmowy, a pani kustosz w bardzo miły sposób opowiada o eksponatach.

Natomiast Apteka pod Orłem na placu Bohaterów Getta 18 ma odmienny problem. Anna Pióro, kierownik podkreśla - Jesteśmy małym Wawelem. Ten mały budynek odwiedza bardzo dużo osób. W 2005 roku aptekę zwiedziło 33 tys. turystów, w tym ponad 94% stanowili obcokrajowcy, głównie Żydzi. Apteka Tadeusza Pankiewicza podczas okupacji znajdowała się w samym centrum krakowskiego getta. Odbywały się w niej narady i tajne spotkania. W informacjach MHMK można przeczytać: "jest to miejsce, gdzie w szczególny sposób wiązały się losy Polaków i Żydów".

Dom Jana Matejki przy ulicy Floriańskiej 41 nie cieszy się dużą popularnością wśród obcokrajowców, gdyż Matejko to jednak artysta lokalny. Małgorzata Buyko, kustosz wyznaje - Zdecydowana większość naszych gości to Polacy. Dom Matejki w 2005 roku zwiedziło około 23 tys. turystów. W pokojach Domu Matejki urządzono galerię obrazów malarza oraz salę jego kartonów do polichromii kościoła Mariackiego. Bardzo interesującym pomysłem są organizowane spotkania pod hasłem "Czwartki u Matejków", które prowadzą naukowcy i historycy. Buyko wyjaśnia - To cykl wykładów z Matejką w tle, na przykład o historii i losach szabli Stefana Batorego, którą król trzyma na kolanach na jednym z obrazów mistrza. Kustosz dodaje - Pomału zbliżamy się do setnego spotkania.

Nowohuckie Muzeum Czynu Zbrojnego, które znajduje się na osiedlu Górali 23 ma bardzo bogaty zbiór eksponatów, w tym dokumentów, broni, mundurów z powstań śląskich i powstania wielkopolskiego, kolekcję uzbrojenia oraz ponad 20 sztandarów, w tym Legionów Piłsudskiego i bardzo cenny sztandar wykonany przez więźniarki obozu Mauthausen-Guse. W muzeum znajdują się też urny z prochami z pól bitewnych II wojny światowej, obozów koncentracyjnych i Katynia. Placówka, chociaż już od dawna boryka się z problemami finansowymi, wciąż pomaga żyjącym kombatantom. Do sierpnia bieżącego roku muzeum można było zwiedzać tylko po telefonicznym umówieniu się. Obecnie otwarte jest kilka dni w tygodniu. Jednak pracownicy MCZ przyznają - W ogóle nie mamy pieniędzy.

Do mniej uczęszczanych krakowskich muzeów zaliczają się też:
- Dom pod Krzyżem przy ulicy Szpitalnej 21, gdzie znajduje się Muzeum Teatralne im. Stanisława Wyspiańskiego. Odwiedza je około 250 osób miesięcznie,
- Dom Śląski przy ulicy Pomorskiej 2, gdzie umarło wiele tysięcy Polaków podczas II wojny światowej. Znajdują się w nim cele byłego aresztu gestapo. W miesiącu muzeum zwiedza około 200 turystów,
- Celestat, czyli siedziba najstarszego polskiego bractwa kurkowego, w którym mieści się unikatowa w skali Europy ekspozycja "Z dziejów Krakowskiego Bractwa Kurkowego". Obiekt może poszczycić się około 220 odwiedzinami miesięcznie.

Bardzo często właśnie w tych mniejszych, mniej uczęszczanych muzeach można poczuć specyficzny klimat, którego pozbawione są duże obiekty jak np. Gmach Główny Muzeum Narodowego. W większości małych obiektów kustoszami są bardzo mili ludzie, którzy z pasją opowiadają o wystawach i eksponatach.

Poniżej znajdują się adresy i telefony kilku mniejszych krakowskich muzeów:
Muzeum Farmacji Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego
ul. Floriańska 25
tel. 012 421-92-79

Muzeum Ubezpieczeń
ul. Dunajewskiego 3
tel. 012 422-88-11 wew. 175

Małopolska Fundacja "Dom Kombatanta Rzeczypospolitej Polskiej - Muzeum Czynu Zbrojnego"
os. Górali 23
tel. 012 644-35-17

Dom pod Krzyżem - Muzeum Teatralne im. Stanisława Wyspiańskiego (oddział MHMK)
ul. Szpitalna 21
tel. 012 422 - 68 - 64

Dom Śląski (oddział MHMK)
ul. Pomorska 2
tel. 012 633-14-14

Zwierzyniecki Salon Artystyczny (oddział MHMK)
ul. św. Królowej Jadwigi 41
tel. 012 427-30-38

Celestat - Siedziba Bractwa Kurkowego (oddział MHMK)
ul. Lubicz 16
tel. 012 429-37-91



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com