TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2006-08-01 - Opolskie potrzebuje lotniska

Warszawska firma Crowley Group, która badała celowość uruchomienia lotniska w Kamieniu Śląskim, uznała, że obiekt ten jest niezbędny dla rozowju regionu.

reklama


Z wstępnych badań wynika, iż mały port lotniczy, nie stanowiący konkurencji dla lotnisk we Wrocławiu i Katowicach, przyjmujący rocznie ok. 100 tys. pasażerów, byłby pod Opolem bardzo pożądany. Prawdopodobnie samorząd województwa, wejdzie w spółkę z prywatnym właścicielem lotniska, który od dawna o to się stara, przy czym port musi uzyskać status publicznego. - Byliśmy przekonani, a teraz jesteśmy już pewni, że lotnisko jest w regionie niezbędne - poinformował Andrzej Kasiura, członek zarządu województwa. - W połowie sierpnia firma przedstawi nam konkretne dane, m.in. szacunki, jakie kwoty należałoby wyłożyć w ciągu najbliższych 25 lat, ile kosztowałoby zbudowanie w Kamieniu koniecznej infrastruktury. Kiedy poznamy te liczby, podejmiemy decyzję, czy wejdziemy w spółkę z właścicielem. Będziemy też rozmawiać z innymi samorządami lokalnymi, by partycypowały w tym przedsięwzięciu, bo przecież lotnisko to dobro wspólne, podnoszące atrakcyjność regionu, przyciągające inwestorów - wyjaśnił Kasiura.

Początkowo lotnisko w Kamieniu Śl., obsługiwałoby wyłącznie nieregularne loty samolotów o masie do 10 ton, przewożących max kilkunastu pasażerów. W późniejszym czasie, miałoby także przyjmować regularne loty pasażerskie i dysponować przejściem granicznym. Obecnie Kamieniu Śląskim, znajdują się już nawierzchnie do kołowania i startowania, w bardzo dobrym stanie, warte ok.80 mln zł, stoi hangar dla samolotów i hangar remontowy oraz wyremontowane budynki, gdzie mogłyby znajdować się biura. Cały teren jest ogrodzony. Tomasz Górzeński, dyrektor ds. operacyjnych spółki Lotnisko Kamień Śl., która jest dysponentem lotniska, twierdzi, iż zainteresowanie współpracą wyraziły już niektóre linie lotnicze oraz firmy mające do dyspozycji niewielkie samoloty - polskie i zagraniczne.

Prof. Robert Rauziński, z Instytutu Śląskiego uważa, że nie można mówić o rozwoju Opola, jeśli nie będzie miało ono lotniska. Twierdzi również, iż z ok. 80 tys. mieszkańców regionu, którzy rocznie spędzają za granicą ponad dwa miesiące, wykorzystałoby połączenia lotnicze, aby odwiedzać rodziny. Poseł Tadeusz Jarmuziewicz, minister infrastruktury (PO), także stanowczo popiera powstanie lotniska pod Opolem. - Ja sam chciałbym tu lądować, dla mnie nie ulega kwestii, że lotnisko musi zacząć działać i że z pewnością się utrzyma. W Polsce w ostatnich latach liczba pasażerów samolotów wzrosła o 40 procent, są to ludzie z regionów. Te miasta, które już uruchomiły tanie linie lotnicze, wiedzą, że to żyła złota - oświadczył Jarmuziewicz.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com