TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2006-06-15 - Fiasko szybkiej kolei, lotniska w Łodzi?

Losy połączeń Łodzi z Polską i Europą, stoją obecnie pod znakiem zapytania. Lotnisko i szybka kolej, muszą walczyć o pieniądze!

reklama


Rząd postanowił zmniejszyć kwotę, którą zamierza przeznaczyć na inwestycje kolejowe. Decyzja ta wpłynie na poważne cięcia, które dotkną także Łódź. Zagrożona jest szybka kolej Wrocław/Poznań - Łódź - Warszawa (przystosowana do prędkości 250 - 300 km/h). - Jeżeli zamiast początkowych 6,7 mld euro dostaniemy 5 mld euro to konieczne będą istotne korekty w planie inwestycji - wyjasnił Krzysztof Łańcucki, rzecznik PKP Polskie Linie Kolejowe. W latach 2007 - 2013 miał powstać projekt oraz pierwszy odcinek z Wrocławia do Kalisza. - Ale jeśli rząd, co zapowiada, jeszcze bardziej obetnie pieniądze, to projekt zostanie całkowicie zaniechany - poinformował Łańcucki. Zaistniałą sytuacją zaniepokojone są władze regionu. - Jeszcze w tym tygodniu wystosujemy do rządu oficjalne pismo w sprawie pieniędzy na inwestycje kolejowe. Prawdopodobnie wyślemy je wspólnie z Urzędem Wojewódzkim - oświadczył Marcin Nowicki, rzecznik marszałka.

Nie ma natomiast zagrożenia dla rozpoczynającej się właśnie modernizacji kolejowej trasy Łódź - Warszawa. - Ta inwestycja jest bezpieczna - ręczył Łańcucki. - Na szczęście prace już trwają i musimy je dokończyć, bo gdybyśmy je przerwali Unia Europejska mogłaby zażądać od nas zwrotu całej dotacji - dodał. Pierwszy zostanie przebudowany 60-km odcinek Skierniewice - Łódź Widzew, natomiast kolejnym etapem ma być modernizacja odcinka Warszawa Zachodnia - Łódź Fabryczna. Linia ma być gotowa w 2012 roku.

O dofinansowanie musi też zabiegać łódzkie lotnisko, gdyż port im. Władysława Reymonta nie znalazł się w projekcie dotacji unijnych na lata 2007-2013. - Nie zostawimy tak tej sprawy - poinformował Jerzy Widzyk, przewodniczący rady nadzorczej portu. - Za kilka dni prezydent Jerzy Kropiwnicki spotyka się z sekretarzem stanu w Ministerstwie Transportu. Mamy kilka pomysłów, na dogodne dla Łodzi rozwiązanie problemu - dodał. Łodzi nie ma na liście ministerstwa, gdyż dokument został sporządzony kilka lat temu, kiedy do miasta nie latały boeingi. Stowarzyszenie "Lotnisko dla Łodzi" poprosiło o pomoc Danutę Hbner, komisarz UE ds. Polityki Regionalnej, oraz Jacka Saryusz-Wolskiego, wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego. - To walka o olbrzymie pieniądze, o jakich do tej pory można było tylko pomarzyć - powiadomił Paweł Melcer, prezes Stowarzyszenia Lotnisko dla Łodzi.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com