TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2007-06-04 - Południowe plaże czekają na polskich ratowników

Wielu radomskich WOPR-owców już wyjechało z Polski, bo na plażach w Europie południowej mogą zarobić znacznie więcej. Na kąpieliskach w okolicach Radomia ratowników nie zabraknie tylko dlatego, że właściciele kąpielisk umowy z nimi podpisali już w kwietniu.

reklama


Bezpieczeństwa nad radomskimi wodami pilnować będą studenci: nad zalewem w Domaniowie oprócz poniedziałków - dwóch, a w weekendy - trzech, natomiast nad zalewem w Siczkach na stałe - dwóch a dodatkowo kilku społecznych ratowników. Według Andrzeja Grabkowskiego, prezesa Środowiskowo-Lekarskiego Wodnego Pogotowia Ratowniczego w Radomiu, wszyscy strzegący bezpieczeństwa nad wodą mają wszystkie wymagane uprawnienia. Grabkowski dodaje, że większość etatowych ratoników już wyjechała do pracy za granicę, a studenci pracują aby "dorobić" w wakacje, na polskich kąpieliskach zarobić mogą miesięcznie około 1-1,3 tys. zł, a za granicą ponad cztery razy tyle. Drugie tyle mogą dorobić z napiwków, jeżeli zdarzy im się roznosić napoje czy rozkładać leżaki na plaży. Za granicą większy jest także komfort pracy, ratownicy mają do dyspozycji sprzęt ratowniczy najwyższej klasy.

Polscy WOPR-owcy, ze względu na bardzo dobrą markę za granicą, są poszukiwani przez pracodawców. Zagraniczne oferty przysyłane do centrali WOPR można znaleźć na stronie internetowej organizacji. Ratownicy mogą z nich wybierać. Andrzej Grabkowski ujawnił, że radomianie pilnują bezpieczeństwa kąpiących się na pływalniach w Anglii, na plażach w Hiszpanii i we Włoszech a także na basenach modnych hoteli w kurortach na Krecie czy Malcie. Polscy ratownicy pracują również w Stanach Zjednoczonych.

Możliwość zarabiania dużych pieniędzy jest kusząca także dla młodych adeptów ratownictwa. Kursy od kilku miesięcy są oblegane, a do nauki zawodu garną się już nawet gimnazjaliści. Według Grabkowskiego prowadzone przez cały rok szkolenia cieszą się ciągłym zainteresowaniem. Uprawnienia ratownicze są nadawane przez instruktorów WOPR. Szkolenia kończą się egzaminem teoretycznym i praktycznym. Gimnazjaliści, jeśli zdobędą uprawnienia, mogą być jedynie ratownikami społecznymi, a pracę na kąpielisku mogą podjąć dopiero po ukończeniu 18 roku życia. Identyfikatory potwierdzające nabycie uprawnień ratownika wodnego wydawane są w językach polskim i angielskim. Według Andrzeja Grabkowskiego, ponieważ WOPR jest zrzeszony w międzynarodowym związku ratownictwa wodnego, dokument poświadczający uprawnienia ratownika jest uznawany przez zagranicznych pracodawców.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com