TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Instytut Turystyki szacuje, że w ciągu najbliższych pięciu lat na budowę hoteli w Polsce inwestorzy wydadzą prawie 5 mld zł. Dobra koniunktura w tym sektorze może potrwać co najmniej dwie dekady.
reklama
W 2007 roku powstanie w Polsce co najmniej setka hoteli. Po czasie marazmu rentowność hotelarskiego biznesu zaczęła rosnąć - poprawiły się wskaźniki wykorzystania pokoi oraz średni dochód z ich wynajmu. Według autorów raportu o rynku hotelowym z Instytutu Turystyki (IT) zachęci to nowych inwestorów do wykładania środków na rozbudowę bazy hotelowej. Instytut Turystyki szacuje, że w ciągu najbliższych pięciu lat wartość inwestycji w tym sektorze może przekroczyć 4,7 mld zł.
- Coraz więcej Polaków korzysta z cztero- i pięciogwiazdkowych hoteli. W 2006 roku było to 750 tys. osób, czyli aż 2,3 razy więcej niż w 2001 roku. Jednocześnie pod względem liczby miejsc w hotelach na 10 tys. mieszkańców zajmujemy jedno z ostatnich miejsc w Europie - tłumaczy Krzysztof Łopaciński, prezes Instytutu Turystyki. Polska na 10 tys. osób ma zaledwie 44 miejsca hotelowe. W Małej Słowacji jest ich aż 106, a w przodującej w Europie Austrii - aż 696.
Najwięcej hoteli powstaje ostatnio na Śląsku, w Małopolskim, Pomorskim i Zachodniopomorskim. Wśród dużych miast największym zainteresowaniem cieszą się Wrocław oraz Łódź, gdzie - w odróżnieniu od Wrocławia - przedsiębiorcy chcą inwestować przede wszystkim w tańszą bazę noclegową dla młodego turysty. Mimo, że najbardziej wykorzystywane są obecnie hotele najwyższej klasy - odwrotnie niż w innych krajach europejskich, gdzie dwu- i trzygwiazdkowe cieszą się największym zainteresowaniem. - Jest to efekt tego, że z polskich hoteli korzysta przede wszystkim biznes. Orbis jest jednak zainteresowany przede wszystkim budową jedno- i dwugwiazdkowych hoteli. Ma ich powstać 45. Takie obiekty mają szansę przynieść znacznie wyższe dochody - twierdzi Krzysztof Gerula, wiceprezes Orbisu.
Według autorów raportu, koszt budowy jednego metra kwadratowego hotelu to w dużym mieście w Polsce wydatek około 1,3 tys. euro. Poza ośmioma największymi miastami koszty wynoszą poniżej tysiąca euro.
Rentowność hoteli wzrasta w całej Europie. W I połowie 2007 r. średnie uzyskane przychody w hotelach w Europie wzrosły o 6,8% - do 75 euro za pokój. W naszej stolicy jest to 60 euro, w Barcelonie 107 euro, w Londynie 149 euro, a w Moskwie 186 euro.
Eksperci zastrzegają jednak, że nie należy liczyć, iż hotele będą budowane tylko na potrzeby Euro 2012. Jeśli nie mają szansy przynosić dochodu również po zakończeniu rozgrywek - nie powstaną.
© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami