TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2006-01-20 - Łatwiejsze środki unijne dla polskich lotnisk

"Rozwój lotniska to rozwój regionu, a rozwój regionu to rozwój kraju" - powiedział wiceminister transportu i budownictwa Eugeniusz Wróbel. Dodał, że rząd opracowuje program, który ma pomóc lotniskom otrzymać środki unijne w latach 2007-2013.

reklama


Wróbel uważa, że zasadniczą rolę w rozwoju regionalnych lotnisk odegrają w najbliższym czasie samorządy. Powiedział także, że wykorzystanie środków unijnych nie jest łatwe, wymaga wkładu własnego, a spółki zarządzające lotniskami muszą się tego nauczyć.

Prezes Związku Regionalnych Portów Lotniczych Marek Mutke poinformował, że ciągle rośnie udział regionalnych lotnisk w obsłudze polskich pasażerów linii lotniczych.

Urząd Lotnictwa Cywilnego na podstawie badań 9 miesięcy 2005 roku podało, że Kraków, Katowice i Gdańsk są najszybciej rozwijającymi się portami lotniczymi w Polsce (pod względem obsługi pasażerów).

ULC podaje, że od stycznia do września 2005 roku polskie lotniska regionalne obsłużyły 8,7 mln osób. Był to 32% wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim. W tym samym czasie roku 2004 pasażerów było 6,6 mln. W Europie w analogicznym okresie wzrost obsługi pasażerów wyniósł zaledwie 6,3%.

Największym wzrostem może pochwalić się lotnisko w Krakowie (109%). Na drugim miejscu znalazły się Katowice ze 104% wzrostem. Port lotniczy w Gdańsku odnotował 43% wzrost. Według prognoz ULC w najbliższych latach Warszawa pozostanie ośrodkiem generującym ruch lotniczy, ale nie będzie już tak dominowała wśród polskich lotnisk.

Urząd Lotnictwa Cywilnego podaje, że ok. 2020 roku większość lotów będzie skierowana na regionalne lotniska, a warszawski udział w ruchu pasażerskim zmniejszy się z 68% do 40%.

Prezes Mutke informuje o dużej roli tanich linii lotniczych w rozwoju lotnisk regionalnych. Uważa on też, że małe lotniska zarabiają na własne utrzymanie, ale nie generują środków na sfinansowanie potrzeb inwestycyjnych.

Dwanaście regionalnych lotnisk wraz ze Strefą Aktywności Gospodarczej z Legnicy (tereny po byłym radzieckim lotnisku wojskowym) należy od pięciu lat do Związku Regionalnych Portów Lotniczych. Związek reprezentuje interesy lotnisk wobec władz lotniczych.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com