TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2006-01-30 - Muzeum Dobranocek w Rzeszowie?

Wojciech Jama marzy o utworzeniu w Rzeszowie Muzeum Dobranocek. Posiada on ogromną kolekcję postaci z dobranocek z okresu PRL-u, z którą przeprowadził się z Krakowa do Rzeszowa.

reklama


Wojciech Jama, z zawodu policjant, nigdy nie inwentaryzował swojego zbioru, ale szacuje, że ma ponad tysiąc eksponatów. Posiada Misia Colargola i jego przyjaciół, Uszatka oraz Plastusia. Oprócz postaci z bajek w kolekcji są również związane z nimi: komiksy, koszulki, przypinki, plakaty i slajdy. Pan Wojciech może się też pochwalić rzeczami, trudnymi do zdobycia jak: mydełka Jacek i Agatka, miód sztuczny Maja produkowany w 1989 r., oraz wydanie Koziołka Matołka z 1934 r.

Wojciech Jama cały czas powiększa swoją kolekcję. Wyszukuje eksponaty na giełdach staroci i aukcjach internetowych. W zbieraniu pomaga mu też rodzina i znajomi.

Ulubionym eksponatem pana Wojciecha jest pluszowy Kiwaczek, wyprodukowany w Chinach. Gadżety związane z Kiwaczkiem Czieburaszką były najtrudniejsze do zebrania. Udało się je skompletować dzięki internetowi i kontaktom z Ukraińcami.

Wojciech Jama opowiada - Kiedy byłem dzieckiem, około godz. 19 była "Dobranocka" trwająca niecałe 10 minut. Na ten jeden moment czekało się cały dzień. Podwórka pustoszały, a że nie wszyscy mieli telewizory, na bajkę schodzili się sąsiedzi i koledzy z okolicy. Teraz jest mnóstwo kanałów telewizyjnych, a na niektórych z nich bajki lecą non stop.

Kolekcję pana Wojciecha można oglądać na stronie: www.muzeumdobranocek.pl. Każda dobranocka ma swoją salę wystawową, jest np. sala Pszczółki Mai, Muminków czy Gąski Balbinki.

Pan Wojciech wierzy, że uda mu się wraz z miastem utworzyć Muzeum Dobranocek. Dodaje - Nie słyszałem o drugim takim muzeum. Może to być atrakcja, która będzie przyciągać turystów do Rzeszowa.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com