TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2007-07-25 - Będą nowe przepisy dotyczące pracy kierowców zawodowych?

Po tragicznym wypadku polskiego autokaru we Francji minister transportu Jerzy Polaczek zapowiedział zmianę przepisów dla kierowców - zarówno prywatnych jak i zawodowych. Bezpieczeństwo na drogach mają poprawić: terminowe prawo jazdy, częstsze badania lekarskie i psychologiczne a także podwyższony limit wieku kierowców zawodowych.

reklama


Większość pomysłów na rewolucję w szkoleniu kierowców jest gotowa od kilku lat. Projekt ustawy o kierujących pojazdami, w którym mają się pojawić surowsze dla kierowców przepisy, po kilku latach oczekiwania niedawno trafił do Sejmu (jest już po pierwszym czytaniu). Do rządowych propozycji dołożono również przepisy wynikające z unijnej dyrektywy z grudnia 2006 r. w sprawie praw jazdy. Dla kierowców zawodowych oznacza to podwyższenie limitu wieku dla kierowców kat. C i D (samochody ciężarowe i autobusy). Dziś wymagany wiek wynosi odpowiednio 18 i 21 lat, a zmienić się ma odpowiednio na 21 i 24 lata. Wprowadzone mają zostać również terminowe prawa jazdy. Termin ich ważności dla wszystkich kierowców wyniesie 15 lat. Po ich upływie zwykły kierowca będzie musiał dostarczyć do wydziału komunikacji zdjęcie i wymienić dokument. Kierowca zawodowy, mimo posiadania dokumentu ważnego 15 lat, co pięć lat będzie musiał poddać się badaniom psychologicznym i lekarskim, których wynik zdecyduje czy będzie mógł dalej pracować jako kierowca. Co pięć lat będzie musiał zaliczyć także szkolenie okresowe. Te przepisy zostaną wprowadzone jednak dopiero za jakiś czas.

Od stycznia bieżącego roku obowiązują zmienione przepisy ustawy o transporcie drogowym oraz kodeksu drogowego. Na ich podstawie od 10 września 2008 r. kierowcy chcący uzyskać prawo jazdy kat. D1 i D (autobusy) muszą przejść tzw. kwalifikację wstępną (280 godzin szkolenia) w zakresie wykonywania transportu drogowego osób oraz szkolenie specjalistyczne i szkolenie w ośrodku doskonalenia techniki jazdy w warunkach ekstremalnych. Rok później (od 10 września 2009 r.) to samo będzie czekać kierowców uzyskujących kat. C1, C, C+E (samochody ciężarowe).



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com