TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Powszechny Zakład Ubezpieczeń daje sygnał o możliwym wycofywaniu się z udzielania ubezpieczeń turystycznych biurom podróży. Wniosek taki można wyciągnąć z ogromnych podwyżek stawki jakie otrzymały niektóre firmy.
reklama
Zgodnie z informacjami Wiadomości Turystycznych właścicielka biura podróży Turysta w Kołobrzegu, Małgorzata Ignatowicz, zwróciła się do PZU o oszacowanie kosztów dalszego ubezpieczenia. Zdziwiła ją odpowiedź firmy w której poinformowano ją o polisie ubezpieczeniowej w kwocie kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jak sama wyjaśnia - Na początku myślałam, że to jakaś pomyłka czy niedopatrzenie, ponieważ do tej pory składka na ubezpieczenie mojego biura wynosiła 2 tys. zł. Jednak po konsultacji ze znajomą organizującą kolonie, która miała do zapłaty 30 tys. zł w PZU, zrozumiałam, że te absurdalne kwoty są faktem.
PZU nie wyjaśnił na jakiej podstawie obliczona została tak wysoką kwota polisy. Przedstawiciel PZU poinformował właścicielkę biura, że prowadzenie biura podróży to działalność dużego ryzyka i ubezpieczycielowi nie opłaca się ubezpieczać podmiotów turystycznych. Informacje o braku zainteresowania PZU ubezpieczeniami touroperatorów i agencji i wycofaniu z oferty spółki tego rodzaju świadczeń potwierdza anonimowo jeden z pracowników firmy. Oficjalnie firma odmawia komentarzy w tej sprawie powołując się na swoją polityką wewnętrzną. Agnieszka Rosa z biura prasowego PZU stwierdziła, że firma nie ma obowiązku podawania przyczyny naliczania kwot ubezpieczenia dla biur podróży.
W ostatnim czasie nie było spektakularnych wydarzeń, jednak dwa zdarzenia mogły rzutować na taką reakcję firmy - chodzi tu o wejście pozwów zbiorowych i upadek biura Kopernik. Możliwość składania pozwów zbiorowych od połowy roku zwiększa niepewność działania firm mających dużo klientów i narażonych na roszczenia. Natomiast upadek Kopernika mógł uświadomić ubezpieczycielom, że szkody z tych polis zwykle są stuprocentowe (marszałkowie nie liczą się z kosztami, a wartości ubezpieczeniowe zwykle za małe). Można by też pomyśleć, patrząc na inne rynki europejskie, gdzie upadło dużo więcej firm niż u nas, że kryzys i problemy firm jeszcze przed nami.
W Polsce ubezpieczenia turystyczne oferują m.in. następujące firmy (kolejność alfabetyczna):
- Allianz Polska
- Benefia Towarzystwo Ubezpieczeń S.A.
- Compensa
- EUROPEJSKIE Europäische Reiseversicherung AG
- Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych "TUZ"
- Signal Iduna
- Warta S.A.
Warto zatem przed zaakceptowaniem oferty dotychczasowego ubezpieczyciela zorientować się, jakie stawki proponują nam pozostałe firmy. Zwłaszcza, że to ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i de facto nas dotyczy tylko składka, a rozmiar odpowiedzialności i inne wymogi są określone ustawowo. Oczywiście ubezpieczyciel może zaoferować nam ponadstandardową ochronę, ale jej wykupienie nie jest konieczne i każdy musi skalkulować takie dodatki stosownie do swoich potrzeb. Osoby chcące zaoszczędzić czasu mogą skorzystać z usług brokerów ubezpieczeniowych, choć oni podobnie jak wszyscy pośrednicy będą ograniczeni swoją ofertą i prowizyjnym sposobem wynagradzania.
© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami