TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Jedną z działalności popularnych za granicą, lecz jak do tej pory nie prawnie nie wprowadzonych w Polsce jest condo hotel. Być może adaptacja funkcjonujących za granicą rozwiązań pomoże rynkowi hotelarskiemu w naszym kraju - zwłaszcza w ośrodkach turystycznych.
reklama
Condo hotel to połączenie hotelu i prywatnych mieszkań, gdzie właściciel każdego condo przez określony czas używa mieszkania, a zarządca hotelu wynajmuje je na pozostały okres i się nim opiekuje. W raporcie Cushman & Wakefield z wiosny 2009 roku condo hotel został uznany za stale rosnący trend, zwłaszcza w turystycznych miejscowościach.
W Polsce do tej pory nie powstały oddzielne regulacje prawne związane z tego typu hotelami i nie do końca wiadomo jakie przepisy w tym przypadku zastosować. Z jednej strony mogłyby funkcjonować te, które stosuje się przy budowie i funkcjonowaniu klasycznych hoteli. Z drugiej strony tutaj największy nacisk kładzie się na kwestię struktury własności, na podstawie której rozdysponowuje się poszczególne mieszkania na rzecz indywidualnych klientów.
Ważne jest, by każdy zainteresowany budową condo hotelu upewnił się, czy jest możliwe przeprowadzenie takiej inwestycji zgodnie z planem przestrzennego zagospodarowania, obowiązującego na danym terenie. W planie takim istnieją ustalenia, dotyczące przeznaczenia gruntu, gdzie mogą być ujęte warunki dotyczące użytkowania działki na cele usługowe lub mieszkaniowe. To sprawia, że w przypadku condo hoteli organy administracji mają problem z udzielaniem pozwoleń na tego typu zabudowę.
Kolejną kwestią jest możliwość ustanowienia odrębnej własności każdego lokalu. Żeby to ustalić, lokal musi spełniać określone warunki określone w ustawie o własności lokali. Znowu musi być uwzględniony fakt, że nie są to zwykłe mieszkania, tylko hotel i również wymogi prawne ustanowione dla hoteli muszą być spełnione.
Dużym problemem jest także prawo podatkowe - urzędy skarbowe w różnoraki sposób interpretują przepisy podatkowe i nierzadko żądają od wynajmującego, aby zarejestrował działalność gospodarczą. Nie wiadomo także, jak dokładnie rozliczać opłaty lokalne np. taksę klimatyczną, którą formalnie powinien odprowadzić właściciel mieszkania.
W obecnej sytuacji w wielu miejscach, gdzie przy uregulowaniu prawnym problemu legalnie mogłyby powstać condo hotele, a obecnie działalność prowadzą pośrednicy lub biura de facto wynajmujące lokale z konieczności niezbyt legalnie - często bez odprowadzenie opłat lokalnych i podatków z najmu.
© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami