TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2007-06-14 - Woda w polskich kąpieliskach coraz czyściejsza

Jakość wód w polskich kąpieliskach cały czas nie jest doskonała. Jednak aż do 85,7% wzrosła liczba kąpielisk morskich, które spełniają podstawowe normy.

reklama


W czwartek, 31 maja w Brukseli został opublikowany raport Komisji Europejskiej, w którym podsumowano dane z 2006 roku. Dla ekspertów z KE stanowi on podstawę do oceny warunków w kąpieliskach przed tegorocznym sezonem wakacyjnym i jest "użyteczną wskazówką dla milionów osób, które wybierają się latem na europejskie plaże".

Polska znalazła się w zestawieniu po raz drugi. Zgłosiła 70 kąpielisk nadmorskich oraz 253 na wodach lądowych. Z zaledwie 30% w roku 2005 do 85,7% w 2006 roku wzrosła ilość polskich kąpielisk morskich, które spełniają minimalne wymagania unijnej dyrektywy o czystości wód. Nie zakazano kąpieli podczas sezonu w żadnym kąpielisku. W roku 2005 było ich 5.

Niestety, cały czas niewiele (38,6%) polskich kąpielisk, w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej spełnia najwyższe standardy jakości. Natomiast w Grecji, Hiszpanii, Holandii, Włoszech, Portugalii i na Cyprze ten odsetek przekracza 90%.

Sytuacja poprawiła się nad rzekami oraz jeziorami. Podstawowe normy unijne spełnia 65,6% wód, przy zaledwie 11% w 2005 roku, a normy zaostrzone 34,4% przy 6,2% w roku 2005. Całkowicie zakazano kąpieli w 10 miejscach, a w 2005 roku było ich aż 33.

KE zauważyła, że dziewięć monitorowanych wcześniej miejsc zostało wycofanych z listy kąpielisk. Dodatkowo w 34 kąpieliskach śródlądowych przeprowadzone badania były niewystarczające.

Sytuacja, głównie w kąpieliskach morskich poprawiła się w całej Unii Europejskiej. W 2006 roku 96% nadmorskich terenów kąpielowych oraz 89% kąpielisk nad rzekami i jeziorami spełniało normy podstawowe.

Stawros Dimas, komisarz UE ds. środowiska wyznał - Mam nadzieję, że ta tendencja wzrostowa utrzyma się i kąpieliska śródlądowe osiągną poziom charakteryzujący kąpieliska w obszarach przybrzeżnych. Pomimo tych korzystnych wyników jestem jednak zaniepokojony liczbą kąpielisk wycofanych z listy. Usuwanie kąpielisk z listy ze względu na ich zanieczyszczenie nie jest żadnym rozwiązaniem. Państwa członkowskie muszą zamiast tego przygotować programy oczyszczania tych miejsc.

Zgodnie z prawem unijnym próbki wód kąpieliskowych powinny być pobierane co dwa tygodnie w ciągu sezonu oraz na dwa tygodnie przed jego rozpoczęciem. Zbadanie ich pod kątem wielu zanieczyszczeń powinno następować jak najszybciej. Do końca każdego roku kraje członkowskie muszą zgłaszać otrzymane rezultaty do Komisji Europejskiej, która następnie publikuje na ich podstawie raport.

Obowiązująca dyrektywa z 1976 roku nie nakazuje władzom informowania o jakości wód np. na tablicach przy kąpieliskach. Obowiązek taki przewiduje nowelizacja, która wejdzie w życie dopiero w 2014 roku. Do tego czasu od władz poszczególnych krajów zależy, czy letnicy będą wiedzieli, czym grozi kąpiel w danym miejscu.

Komisja Europejska postanowiła sama przekazywać informacje obywatelom Unii Europejskiej i pod adresem http://www.ec.europa.eu/water/water-bathing/index_en.html zamieszcza pełny raport o jakości wód w unijnych kąpieliskach oraz elektroniczny atlas, gdzie można znaleźć informację o miejscowości, do której Europejczycy planują się wybrać na wakacje.

W sumie raport zawiera informacje o ponad 21 tys. europejskich kąpielisk, w tym ponad 14 tys. znajduje się nad morzem.

KE nie chce rekomendować konkretnych krajów. Urzędnik KE zaznaczył tylko - Należy wcześniej w raporcie sprawdzić dokładny odcinek plaży, nad którą się wybieramy.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com