TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2007-03-23 - Potrzebni pracownicy do polskich hoteli, restauracji i biur podróży!

Jak alarmują beskidzcy właściciele hoteli i restauracji brakuje rąk do pracy. Kucharze, sprzątaczki, czy barmanki wyjechali do pracy za granicę. Cała nadzieja w wyszkoleniu nowych pracowników.

reklama


W 1936 roku w Wiśle powstała Żeńska Szkoła Przysposobienia w Gospodarstwie Rodzinnym, po dwóch latach została ona przekształcona w Szkołę Przysposobienia Hotelarskiego. Program przewidywał naukę gotowania, potem zaś przygotowane potrawy lądowały na stołach gości wiślanych pensjonatów. Obecnie na miejscu ówczesnej szkoły mieści się Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich. Choć w roku ubiegłym opuściło ją 150 absolwentów , a wśród nich technicy hotelarstwa i kucharze, jedynie niewielka ich grupa pozostała w mieście.

Jak tłumaczy wicedyrektor szkoły Joanna Warmuzińska, część przeniosła się do innych miast, np. do Krakowa, czy Warszawy, gdzie mogą kontynuować swoją naukę, reszta wyjechała za granicę.

Sami absolwenci nie deklarują zamiaru pozostania w beskidzkich ośrodkach i restauracjach. Właściciele hoteli są w poważnych tarapatach.

Paweł Bragiel z wiślanego magistratu mówi, że prawie wszystkie miejscowe hotele, czy restauracje wyrażają zapotrzebowanie na pracowników praktycznie wszystkich hotelarskich specjalności, poczynając od stanowiska sprzątaczki przez kucharzy, kelnerów, kończąc na recepcjonistach.

Potrzeby są ogromne. Tylko w obrębie tzw. beskidzkiej piątki: Wisły, Brennej, Szczyrku, Ustronia i Istebnej, poszukiwanych jest kilkaset rąk do pracy. Problem ma także Żywiecczyzna. Niektórzy z hotelarzy przyjmują uczniów na praktykę, aby później móc zaoferować im pracę, ale niestety nie sposób ich zatrzymać. W Polsce nabywają doświadczenia, szkolą język, potem wyjeżdżają.

A napływ turystów tuż, tuż! Górale spodziewają się, że pierwsza fala gości ma się pojawić w czasie Wielkanocy. Pomocny w tej sytuacji może okazać się projekt "Turystyka- wspólna sprawa", autorstwa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, zakładający szkolenia nowych pracowników. W ramach unijnego dofinansowania w województwie śląskim będą miały miejsce około 30 różne szkolenia zawodowe. Zapisy trwają. Chętni zostaną przeszkoleni w takich dziedzinach jak obsługa klienta, techniki kulinarne, obsługa kelnerska, czy też utrzymanie czystości w pomieszczeniach hotelowych. Koordynatorem projektu w województwie śląskim jest Jacek Patyk.

Szkolenia trwają kilka dni, w trakcie których chętni nauczą się podstawowych umiejętności potrzebnych w tychże zawodach, nie ponosząc przy tym praktycznie żadnych kosztów. Choć, jak mówi Śliwiński, zainteresowanie nie jest zbyt duże mimo atrakcyjności oferty. Nic niestety nie wskazuje na to, aby sytuacja miała się poprawić.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com