TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2010-02-03 - Kopalnia Soli w Wieliczce: jaki był rok 2009, a jaki będzie 2010?

Kopalnia Soli w Wieliczce podsumowała 2009 rok. W roku ubiegłym kopalnię odwiedziło blisko milion osób, nie zabrakło gości z najodleglejszych zakątków ziemi. Wśród obcokrajowców (54% zwiedzających) najliczniejszą grupę stanowili: Brytyjczycy, Niemcy, Włosi, Francuzi oraz Koreańczycy. Przewodnicy oprowadzili niemal 25 tysięcy grup zorganizowanych w 12 językach.

reklama


Kopalnia, aby przyciągnąć gości stale wprowadza nowe atrakcje. W minionym roku w rejonach komór Michałowice, Warszawa, Weimar, Izabela prowadzono prace górnicze związane także z ich wystrojem. Przebudowywano wyrobiska chodnikowe m.in. chodnik Kunegunda, podłużnię Lill, chodnik do komory Weimar. Dużym wydarzeniem było włączenie, z początkiem sezonu turystycznego, do trasy komory Urszula.

Odwiedzający podziemia to, obok turystów, również stali bywalcy imprez i goście. W ciągu minionych dwunastu miesięcy w zabytkowych podziemiach odbyło się kilkaset imprez: balów, bankietów, przyjęć, koncertów, szkoleń, konferencji. Uczestniczyło w nich kilkadziesiąt tysięcy osób. Tradycyjnie Nowy Rok rozpoczął się koncertem w komorze Warszawa. Wiosną do kaplicy św. Kingi przybyli artyści festiwalu Misteria Paschalia. W lipcu w ramach Summer Music Festival na głębokości 125 m wystąpiła Monika Węgiel. Jesień należała do jazzmanów, którzy podczas dwóch podziemnych koncertów Krakowskich Zaduszek Jazzowych czarowali muzyką pełną emocji i pasji. Z początkiem grudnia w wielickich podziemiach zorganizowano charytatywny Koncert Mikołajkowy.

Rok 2009 był również bardzo pracowity dla Podziemnego Ośrodka Rehabilitacyjno-Leczniczego, który przyjął ponad 1400 kuracjuszy. Oprócz turnusów rehabilitacyjno-leczniczych (odbyło się ich 14) PORL organizował też pobyty profilaktyczno-rekreacyjne: "Lekcja Zdrowia w Kopalni Soli Wieliczka", "U nas oddycha się łatwiej i głębiej", "Wessel się zdrowiem", " Głęboki Relaks" oraz wakacyjne profilaktyczne pobyty nocne.
Wrześniowy audyt zewnętrzny potwierdził wdrożony w roku 2004 System Zarządzania Jakością ISO 9001:2000 w Ochronie Zdrowia w zakresie leczenia schorzeń układu oddechowego i alergii u osób dorosłych i dzieci. Podziemny Ośrodek Rehabilitacyjno-Leczniczy rozwija działalność na powierzchni. W lutym w tzw. Młynie Solnym rozpoczną działalność nowe poradnie: rehabilitacyjna z pracownią fizjoterapii, pulmonologiczna z pracownią spirometryczną oraz internistyczna z gabinetem zabiegowym

Rok 2010 w kopalni rozpoczął się niezwykle ciekawie. W podziemiach otwarto bowiem pierwszy podziemny szlak pielgrzymkowy. W święto Trzech Króli poświęcił go kardynał Stanisław Dziwisz. Religijność górników, zwiedzanie miejsc kultu i modlitwy, a także możliwość odprawienia mszy świętej pod ziemią to dla pielgrzymów wyjątkowa propozycja.

W bieżącym roku dzięki współpracy Muzeum Żup Krakowskich z Kopalnią Soli "Wieliczka" w zabytkowych podziemiach zagości muzyka Chopina. Obok cyklu koncertów, komory Maria Teresa III i Warszawa będą miejscem okolicznościowych wystaw, na powierzchni trwałym śladem obchodów roku Chopina będzie III plener rzeźbiarski. Fryderyk Chopin zwiedził kopalnię w 1829, potwierdza to jego wpis w księdze zwiedzających.

W tym roku jubileusz 180-lecia istnienia będzie świętować górnicza orkiestra. Latem po raz kolejny pod ziemią spotkają się najlepsi kolarze Tour de Pologne, jesienią zaś uczestnicy międzynarodowej konferencji pt. "Problemy ratowania dziedzictwa kultury materialnej zabytkowych kopalń państw Unii Europejskiej".

Podziemny Ośrodek Rehabilitacyjno-Leczniczy rozwija działalność na powierzchni. W lutym w tzw. Młynie Solnym rozpoczną działalność nowe poradnie: rehabilitacyjna z pracownią fizjoterapii, pulmonologiczna z pracownią spirometryczną oraz internistyczna z gabinetem zabiegowym. Z końcem roku pod ziemią po wielu latach remontu oczom zwiedzających ukaże się imponujących rozmiarów komora Michałowice.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com