TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2007-04-25 - Nowa ustawa o usługach turystycznych, która nie zwiększa odpowiedzialności touroperatorów?

Dziś otrzymaliśmy informację, iż poseł Platformy Obywatelskiej Tomasz Lenz przygotował projekt ustawy, który zagwarantuje klientom biur turystycznych szczególną ochronę, a jednocześnie nie zaostrzy zasad odpowiedzialności touroperatorów.

reklama


Zdaniem Tomasza Lenza zmiany takie wprowadzi przepis, w myśl którego touroperatorzy zawierają umowę o ubezpieczeniu wycieczki swojego klienta przy każdorazowej sprzedaży usługi. Zgodnie z tą koncepcją poszkodowany klient nie będzie się musiał procesować latami o odszkodowanie - zostanie mu ono wypłacone bezpośrednio od ubezpieczyciela. Zmiany postawią również w lepszej sytuacji także touroperatorów, którzy będąc ubezpieczonymi, nie będą musieli pokrywać kosztów odszkodowania z własnego budżetu.

Zdaniem pomysłodawców, zmiany te pomogą ustabilizować rynek oraz przyczynią się do zwalczenia nieuczciwej konkurencji - ubezpieczyciele będą kontrolować działalność biur podróży i podnosić składki ubezpieczeniowe dla tych, których strategia rynkowa wydaje się nadto ryzykowna.

Z przeprowadzonych przez twórców koncepcji analiz wynika, że cena ubezpieczenia każdej usługi turystycznej tylko w niewielkim stopniu wpłynie na wzrost cen wycieczek (dosłownie o kilkanaście złotych) - płacić ją bowiem będą musieli wszyscy organizatorzy podróży.

Poniżej przedstawiamy pełny tekst projektu zmian nowej ustawy i jego uzasadnienie. Zapraszamy również do dyskusji na temat koncepcji wszystkich zainteresowanych - touroperatorów, ubezpieczycieli i turystów. Obiecujemy, iż wszystkie wnioski przekażemy twórcom projektu nowej ustawy.


V. Projekt Ustawy o zmianie Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych
/t.j. Dz.U. 2004 r., Nr 223, poz. 2268/
przygotowany przez dr. Marka Krzysztofa Kolasińskiego


Art. 1 W Ustawie o usługach turystycznych dodaje się art. 51 w następującym brzmieniu.

1. Niezależnie od obowiązków przewidzianych w art. 5 przedsiębiorca wykonujący działalność turystyczną w zakresie organizowania imprez turystycznych oraz pośredniczenia na zlecenie klientów w zawieraniu umów o świadczenie usług turystycznych jest zobowiązany do zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z tytułu każdej umowy o świadczenie usług turystycznych.

2. Wysokość sumy gwarancyjnej w tytułu każdej umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej nie może być niższa niż łączna wysokość wszelkich świadczeń pieniężnych, do uiszczenia których zobowiązany jest klient w związku z zawarciem umowy o świadczenie usług turystycznych.

3. W zakresie nieuregulowanym w niniejszej ustawie do umów ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, o których mowa w ust. 1 i 2 stosuje się postanowienia Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Art. 2. Ustawa wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.



Uzasadnienie wprowadzonych zmian (wg dr. Marka Krzysztofa Kolasińskiego)


1. Uwagi ogólne.

Celem nowelizacji jest wzmocnienie ochrony klientów biur podróży. Jako rozwiązanie modelowe traktowana jest sytuacja, w której turysta ma pewność, iż jeżeli przedsiębiorca wykonujący działalność turystyczną wyrządzi mu szkodę, to zostanie ona w całości naprawiona.

2. Uwagi do poszczególnych propozycji zmian.

Art. 1. ust 1.

Obecnie w razie niewykonania zobowiązań umownych przez biuro podróży klienci, w ramach systemu gwarancyjno-ubezpieczeniowego, mogą liczyć jedynie na częściowy zwrot wniesionych wpłat oraz na pokrycie kosztów powrotu do kraju. Proponowana nowelizacja zdecydowanie zwiększa zakres ochrony klientów. Obowiązujące rozwiązania zostają uzupełnione o nałożenie na przedsiębiorców wykonujący działalność turystyczną w zakresie organizowania imprez turystycznych oraz pośredniczenia na zlecenie klientów w zawieraniu umów o świadczenie usług turystycznych obowiązku zawarcia ubezpieczenia OC.
Przyjęcie przedłożonych propozycji doprowadziłoby również do ograniczenia nieuczciwej konkurencji na rynku usług turystycznych. Towarzystwa ubezpieczeniowe monitorowałyby działalność ubezpieczonych i podnosiłyby składki dla tych, którzy realizują nadmiernie ryzykowną strategię rynkową. Świadome podejmowanie działań zmierzających do wzmocnienia pozycji rynkowej, za cenę narażenia interesów klientów, przestałoby być zatem opłacalne.

Art. 1 ust. 2.

Powiązanie wysokości sumy gwarancyjnej z wysokością świadczeń pieniężnych do uiszczenia, których zobowiązany jest klient w związku z zawarciem umowy o świadczenie usług turystycznych znajduje uzasadnienie w tym, iż skala ryzyka ponoszonego przez klientów jest proporcjonalna do "ceny" wycieczki.


Ocena skutków regulacji (wg dr. Marka Krzysztofa Kolasińskiego)


1.Cel wprowadzenia ustawy.

Proponowana nowelizacja ma na celu w pierwszym rzędzie wzmocnienie ochrony poszkodowanych. Nadanie takiego kierunku zmianom legislacyjnym jest zgodne z potrzebami społecznymi i wpisuje się w jedną z najbardziej charakterystycznych tendencji rozwojowych nowoczesnej cywilistyki. Nowelizacja służy też ograniczeniu nieuczciwej konkurencji na rynku usług turystycznych.

2.Wskazanie podmiotów, na które oddziałuje ustawa.

Krąg podmiotów, na które oddziałuje ustawa obejmuje przedsiębiorców wykonujących działalność turystyczną w zakresie organizowania imprez turystycznych oraz pośredniczenia na zlecenie klientów w zawieraniu umów o świadczenie usług turystycznych, a także ich klientów.

3.Skutki społeczno-gospodarcze ustawy.

Przyjęcie projektu ustawy nie spowoduje wzrostu wydatków publicznych. Przyczyni się ona natomiast do wzmocnienia ochrony poszkodowanych. Konsekwencją wprowadzenia ustawy byłby pewien wzrost kosztów ponoszonych przez podmioty, na które nałożony został obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia OC. Nie powinien on przekroczyć kilkunastu, maksymalnie kilkudziesięciu złotych z tytułu jednej umowy.
Proponowane zmiany są zgodne z prawem Unii Europejskiej.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com