TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2006-09-07 - 700-lecie zamku w Chęcinach będzie hucznie obchodzone przez trzy dni!

Szturm na warownię i Turniej Rycerski o Miecz Króla Władysława Łokietka to wybrane atrakcje uroczystości związanych z 700-leciem zamku królewskiego w Chęcinach, które rozpoczną się w piątek, 8 września i będą trwały całe trzy dni.

reklama


W piątkowy wieczór organizatorzy zapraszają na wzgórze Zamkowe na koncert zatytułowany "Muzyka ogni sztucznych" w wykonaniu flecisty Łukasza Długosza i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej. W ruinach zamku odbędzie się również nocny pokaz filmów pod tytułem "Biała dama i spółka".

Z kolei w sobotę rycerze z bractw z różnych stron Polski uczestniczyć będą w widowisku plenerowym "Zdobywamy zamek". Poza inscenizacją szturmu na warownię planowany jest także Turniej Rycerski o Miecz Króla Władysława Łokietka, biesiada rycerska i zabawa taneczna oraz spartakiada dla młodzieży pod hasłem "Sport wieków średnich". Nie lada atrakcja czeka też dzieci, które będą szukały skarbów królowej Bony.

Trezciego dnia, w niedzielę uroczystości przeniosą się do dwóch, zlokalizowanych koło Chęcin i chętnie odwiedzanych przez turystów miejsc. Festyn pod hasłem "W pocie czoła" odbywać się będzie w Parku Etnograficznym w Tokarni, a piknik archeologiczny "Neandertalczyk w Raju" - w Jaskini "Raj".

Zamek w Chęcinach został wzniesiony na grzbiecie skalistego wzgórza o wysokości 367 m n.p.m. na przełomie XIII i XIV wieku. Pierwsza wzmianka o warowni pochodzi z 1306 roku z dokumentu Władysława Łokietka, który potwierdza nadanie zamku, wraz z 11 wsiami, biskupowi krakowskiemu Janowi Muskacie.

W bieżącym roku w Chęcinach obchodzona jest również 675 rocznica Zjazdu Ziem Polskich. To wówczas Władysław Łokietek, wyruszając na bitwę pod Płowcami zwołał 14 czerwca 1331 roku do Chęcin najwyższych dostojników i urzędników państwowych na pierwszy "zjazd ziem polskich". Na kanwie tych dwóch rocznic władze gminy oraz współpracujące z nimi stowarzyszenia postanowiły zorganizować Święto Parlamentaryzmu Polskiego, którego pierwsza część czyli konferencja naukowa pod hasłem "Historia parlamentaryzmu w Polsce" - odbyła się w czerwcu. Impreza jest współfinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Operacyjnego "Patriotyzm Jutra".



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com