TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2008-02-25 - Opole chce większej ilości ogródków piwnych na rynku

Prezydent Opola zaproponował, aby na miejskim rynku ogródki piwne mogli otwierać nie tylko właściciele znajdujących się tam pubów, ale również inni przedsiębiorcy i restauratorzy.

reklama


Mirosław Pietrucha, rzecznik prezydenta Opola zaznacza - Chcemy ożywić rynek w lecie. W tej chwili ogródki piwne były tylko powiększeniem istniejących w rynku lokali. Według nowego projektu uchwały, do ratusza będzie mógł zgłosić się każdy, kto będzie chciał otworzyć ogródek. Wymagane będzie spełnienie podstawowych warunków. Pietrucha wyjaśnia - Jednym z nich będzie zapewnienie zaplecza sanitarnego. Tu może być problem, bowiem w grę nie wchodzi ustawianie na rynku przenośnych toalet. Więc osoba, która taki ogródek będzie chciała otworzyć, będzie musiała dojść do porozumienia z właścicielami lokali w rynku. Ale to też otwiera szanse dla restauratorów, którzy nie mają lokali bezpośrednio przy rynku, a tylko w pobliżu. Wtedy ich klienci będą mogli chodzić tam.

Ratusz zdecydował się na nowości w uchwale, gdyż w tym roku na rynku pozostałyby tylko dwa ogródki. Maska i Laboratorium nie mają już koncesji na alkohol, natomiast Melba jest remontowana. Pietrucha dodaje - Trudno ocenić, w ilu miejscach będą mogły być stawiane ogródki. Takie wytyczy dopiero Miejski Zarząd Dróg.

Osoby, które otrzymają zgodę na postawienie ogródka na rynku, otrzymają też czasowe pozwolenie na sprzedaż alkoholu. Oznacza to, że mogliby się o nią postarać również właściciele Maski i Laboratorium, którzy już od kilku lat toczą wojnę z ratuszem, po wypowiedzeniu im umowy, gdy na jaw wyszła afera korupcyjna. Pietrucha przyznaje - Rzeczywiście - taka możliwość może istnieć. Trudno mi teraz odpowiedzieć, czy otrzymają koncesje, na pewno każdy taki wniosek będzie dokładnie badany.

Jeżeli natomiast właściciele obu tych pubów nie otrzymają koncesji, wówczas w miejscu ich ogródków, ktoś inny mógłby prowadzić interes.

Problem stanowi jeszcze przyznawanie pozwoleń na uruchamianie ogródków, szczególnie gdy chętnych będzie więcej niż jest miejsca na rynku. Pietrucha zaznacza - Tą kwestię rzeczywiście trzeba będzie jeszcze doprecyzować. Pewnym wyjściem jest stosowanie zasady kto pierwszy, ten lepszy. W Krakowie natomiast wprowadza się procedurę losowania. Dodaje - W kwestii ogródków nie będzie bowiem możliwości rozpisania przetargów i wydawanie zgody tym, którzy zapłacą więcej. Bo opłaty za postawienie ogródka, to jednocześnie opłata za zajęcie pasa drogowego. A to regulują przepisy.

Nad przyjęciem uchwały radni będą głosować w czwartek, 28 lutego. Ogródki miałyby być czynne od 1 kwietnia do 30 października. Pietrucha podkreśla - Więc jeżeli mamy czekać na oferty w sprawie postawienia nowych ogródków, musimy to ogłosić jak najszybciej.



Źródło: Gazeta Wyborcza

Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com