TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2006-11-17 - Lotnisko w Modlinie już za dwa lata!

Zgodnie z zapowiedziami władz województwa mazowieckiego, pierwsze samoloty wystartują z Modlina najpóźniej za dwa lata. Z nowego portu będą korzystać maszyny pasażerskie i towarowe.

reklama


W minionym tygodniu, Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze, Agencja Mienia Wojskowego i samorząd województwa mazowieckiego, po wielu miesiącach rozmów i negocjacji - podpisały porozumienie w sprawie budowy lotniska, dla tanich linii w Modlinie. W ciągu kilku miesięcy, ma zostać powołana spółka PL Modlin, która poprowadzi inwestycję.

Lotnisko, znajdujące się w sąsiedztwie twierdzy Modlin - pierwszej atrakcji turystycznej dla każdego, kto tutaj przyleci - stanowi doskonałą szansę rozwoju dla całego regionu. Płock liczy, iż może wiele zyskać na oddalonym zaledwie o 60 km, porcie lotniczym. - To duża szansa dla Płocka - oświadczył pełnomocnik prezydenta, m.in. ds. rozwoju gospodarczego, Jarosław Troch. - Lotnisko oddalone od miasta o zaledwie o 40 min jazdy jest wielkim atutem. To jakby Płock leżał przy autostradzie. Każdy inwestor, z którym rozmawiałem w ciągu ostatnich dwóch lat, w pierwszej kolejności pytał, jak można dojechać do Płocka i jak daleko leży port lotniczy. Gdy usłyszał, że aby dotrzeć do nas, musi z Okęcia przedzierać się przez całą Warszawę, od razu rezygnował z rozmów. I działo się tak, mimo że samą naszą ofertę inwestycyjną bardzo zachwalał - wyjaśnił Jarosław Troch. Natomiast podpłockie gminy liczą na turystów. W Łącku, planowana jest już budowa Mazowieckiego Centrum Sportu, z hotelami, polami golfowymi. - Ogromnie się cieszę, że międzynarodowe lotnisko znajdzie się zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od nas - poinformował Zbigniew Białecki. - Jesteśmy gotowi na przyjęcie dużej liczby turystów, a w 2008 r. będziemy jeszcze lepiej przygotowani - dodał Białecki.

Doskonałym przykładem oddziaływania na miasto i region, lotniska obsługującego tanie linie lotnicze, jest Rzeszów. Do Jasionki latają samoloty od roku. Od tego czasu, miasto zmieniło się zasadniczo. Stolica Podkarpacia, zaistniała jako punkt docelowy dla tysięcy turystów, podróżujących po całej Europie, którzy zostawiają miesięcznie miliony złotych. Ponadto setki przedsiębiorców i biznesmenów zauważyła, iż znajdujący się nieco na uboczu region, może stać się niezwykle atrakcyjny. Obecnie Rzeszów, mając na uwadze kolejne inwestycje, liczy na co najmniej kilka tysięcy nowych miejsc pracy. Firma Rynair, zapowiedziała milionowe inwestycje przy budowie centrum logistycznego, w którym pracę ma znaleźć 1,5 tys. ludzi. Na wiosnę natomiast, ma ruszyć rozbudowa terminalu, dzięki któremu miasto uzyska połączenia z USA. Rzeszów, stawia przede wszystkim na rozwój branży lotniczej. Andrzej Rybka, dyrektor Doliny Lotniczej, zrzeszającej ponad 50 firm z branży, przyznał, iż obecnie wiele firm zamierza przenosić się w pobliże lotniska. Rybka optuje za tym, by lotnictwo stało się znakiem rozpoznawczym Podkarpacia na całym świecie, a turystyka, czyste środowisko była tłem dla supernowoczesnego przemysłu lotniczego. - Uruchomienie lotniska oraz planowana rozbudowa sprawiają, że nabiera wreszcie sensu utworzenie Parku Technologicznego, w skład którego wchodzą m.in. tereny wokół portu lotniczego. Inwestorów, którzy pytają o wolne tereny, jest w tej chwili bardzo wielu. Są to m.in. firmy z branż lotniczych, ale także przedsiębiorstwa wysokich technologii. Inwestorzy interesują się również budową hoteli o różnym standardzie. Rozmawiamy z kolejnymi gminami o rozszerzeniu parku o kolejne grunty, bo za chwilę zabraknie miejsca dla kolejnych firm - oznajmiła Barbara Kuźniar-Jabłczyńska, prezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Wraz z rozpoczęciem budowy lotniska, Płock musi jednak zainwestować w połączenie komunikacyjne z portem lotniczym, gdyż obecnie miasto z Modlinem, łączy jedna droga krajowa, która na wielu odcinkach jest mocno wyeksploatowana. Nie istnieją ponadto żadne połączenia autobusowe, czy kolejowe z Modlinem. Z Warszawy zapewne będą kursować specjalne autobusy, ponadto władze stolicy rozważają uruchomienie dodatkowych pociągów. Wg Jarosława Trocha, w ten sam sposób do otwarcia portu lotniczego, powinien przygotowywać się także Płock. - Musimy być gotowi do uruchomienia wygodnego połączenia z Modlinem. Płocczanie muszą mieć łatwy dostęp do lotniska, a jadący do nas turyści muszą pokonywać ten odcinek maksymalnie w kilkadziesiąt minut- poinformował Troch. Pełnomocnik prezydenta dodał, iż transportem tym, nie musi zajmować się koniecznie miejski przewoźnik. Jeśli chodzi natomiast o remont dróg, to Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, zapowiedziała potężną modernizację trasy krajowej z Płocka do Warszawy - jednak nie wiadomo, kiedy się ona zacznie. Nieoficjalnie źródła podają, że na poprawę stanu dróg, trzeba będzie poczekać co najmniej do 2008 r., czyli do czasu kiedy mają zostać wyremontowane wszystkie zniszczone odcinki szosy, między Płockiem a Zakroczymiem.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com