TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Zmieniły się przepisy dotyczące tzw. opłaty miejscowej. Od 15 stycznia 2008 obowiązuje rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie warunków, jakie powinna spełniać miejscowość, w której można pobierać opłatę.
reklama
Według "Dziennika Polskiego", Kraków i Zakopane wkrótce mogą całkowicie stracić możliwość ustanawiania i pobierania taksy turystycznej.
Pobieranie opłaty miejscowej na podstawie dotychczas obowiązujących uchwał, bez przyjęcia przez radę gminy nowej uchwały, jest sprzeczne z prawem - twierdzi Mirosław Legutko z Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie. Potwierdza to Artur Słowik, wicedyrektor Wydziału Prawnego i Nadzoru Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie. Tymczasem ani RIO, ani MUW nie zostały dostarczone nowe uchwały.
Ewa Matuszewska z Urzędu Miasta Zakopane tłumaczy, że nowa uchwała na mocy której opłata miejscowa wzrośnie z 1,5 do 2 złotych jest w przygotowaniu. Tymczasem opłata pobierana jest na podstawie starych przepisów.
RIO zakazała krakowskim urzędnikom stosowania nieobowiązujących przepisów i Kraków wstrzymał pobieranie opłat. Stało się tak dlatego, że akurat Regionalna Izba Obrachunkowa rozpatrywała nowelizację starej uchwały w sprawie taksy turystycznej. Jednak Kraków również łamał przepisy. Dopiero od 20 lutego turyści nie płacą 1,6 zł dziennie podatku za nocleg pod Wawelem.
Okazuje się, że kilkadziesiąt małopolskich gmin od blisko 2 miesięcy nielegalnie pobiera od turystów opłaty za każdy dzień pobytu. Zarówno RIO, jak i prawnicy wojewody mówią, że mogą interweniować dopiero wówczas, kiedy radni podejmą jakąś uchwałę. Jeśli tego nie zrobią nie można nic zrobić, bo dawno podjętych uchwał nie można znowu sprawdzać - czytamy w "Dzienniku Polskim".
© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami