TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2005-11-13 - Piękne widoki turystom nie wystarczą!

Jak wynika z badań Instytutu Turystyki i GUS, województwo podkarpackie należy do najrzadziej odwiedzanych przez cudzoziemców województw w kraju. Choć region posiada wiele walorów turystycznych, z roku na rok liczba zagranicznych turystów spada.

reklama


W 2004 roku Podkarpacie odwiedziło 200 tys. zagranicznych gości. Jest to liczba znikoma w porównaniu z mazowieckim które odnotowało 3,2 mln cudzoziemców i znalazło się na pierwszej pozycji.

Co gorsza, z roku na rok liczba odwiedzających maleje! W 2002 roku na Podkarpacie przyjechało 400 tys. zagranicznych gości, a w 2003 już 380 tys. Niewielu gości decyduje się też na nocleg na terenie województwa. Było ich zaledwie 62 tys. w 2004 roku.

Najwięcej odwiedzających pochodzi z Ukrainy (160 tys.), co nie dziwi, biorąc pod uwagę przygraniczne położenie województwa. Ci turyści najczęściej decydują się na nocleg w Podkarpackim (25 tys.).

Na kolejnych pozycjach znaleźli się Izraelczycy i Amerykanie. Krzysztof Łopaciński, dyrektor Instytutu Turystyki mówi: Byliśmy tym zaskoczeni, bo nigdzie indziej Amerykanie i Izraelczycy nie należą do najliczniejszych grup.

Dlaczego region, który posiada wiele atrakcyjnych miejsc, jest tak słabo wykorzystywany turystycznie?

Według Łopacińskiego powodów jest kilka. Pierwszym jest bardzo zły stan dróg i kiepska komunikacja. Poprawić należy także bazę noclegową. W województwie brak także konkretnego miejsca w którym mógłby się skoncentrować ruch turystyczny. Stolica województwa - Rzeszów - jest miastem sennym, które nie zachęca do dłuższego pobytu i bardzo niewiele oferuje turystom poza weekendami.

Zachwycanie się pięknymi widokami to za mało. W Rzeszowie, stolicy regionu, nie ma miejsc, którym warto poświęcić więcej czasu i zostać na kilka dni. Przegrywacie również z Białymstokiem i Lublinem, miastami mającymi również bliski kontakt z Ukrainą. - mówi Łopaciński.

Liczba polskich turystów odwiedzających region nie przedstawia się tak źle. Było ich w 2004 roku 3 mln, co daje siódme miejsce w kraju. Najczęściej przyjeżdżają mieszkańcy Mazowsza, Małopolski, Śląska i Dolnego Śląska.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com