TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Legenda głosi, że cieszyński żołnierz, został ranny podczas wojny trzydziestoletniej i poprosił swoją ukochaną, aby na jego grobie wysypała woreczek ojczystej ziemi.
reklama
Na mogile wyrosły tajemnicze kwiaty o pięknych, bladozielonych płatkach. Tym kwiatem była cieszynianka wiosenna - bardzo rzadki kwiat, który dotarł nad Olzę z Alp i stał się symbolem miasta. Cieszyn powiela bajki o niej, bizuterię z jej wizerunkiem oraz gro innych gadżetów, a co roku najbardziej zasłużeni dla Śląska Cieszyńskiego otrzymują Laury Cieszynianki.
Legendarny kwiat można podziwiac w dwóch rezerwatach - Laskach Miejskich nad Olzą i Puńcówką. - Znajdują się one na obrzeżach miasta, dlatego postanowiliśmy w samym centrum stworzyć ekomuzeum cieszynianki wiosennej. Tutaj każdy dotrze bardzo łatwo i pozna nasz symbol - tłumaczy Bogdan Ficek, burmistrz Cieszyna.
Muzeum powstało na skwerze przy placu Wolności, który do tej pory nie był zagospodarowany, w jego centralnym punkcie wybrukowano mozaikę w kształcie kwiatu. Wokół obiektu ustawiono ławeczki i klomby z zielenią wokół alejek. Cieszynianka pojawi się we wrześniu bowiem wówczas powinno się sadzić te kwiaty.
- Będziemy też zachęcać mieszkańców, żeby w swoich przydomowych ogródkach masowo sadzili cieszyniankę. Wtedy stanie się bardzo powszechna w naszym mieście - dodaje Ficek.
© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami