TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Zakończył się projekt "Turystyka-wspólna sprawa" w województwie Kujawsko-Pomorskiem. Efektem jest ponad pięć tysięcy przeszkolonych pracowników w branży, prawie 30 nowych ofert turystycznych, w tym m.in. rejsy po Brdzie i Kanale Bydgoskim, w czasie których najmłodsi będą mogli się bawić w korsarzy.
reklama
Na turystyce można dobrze zarobić - przekonywali uczestnicy forum podsumowując dwa lata projektu "Turystyka-wspólna sprawa" w regionie. Był to największy w historii branży projekt szkoleń i doradztwa w Polsce. Rozpoczął się jesienią 2006 r., a współfinansowany był ze środków unijnych. W ramach szkoleń odbyło się 415 szkoleń i kursów językowych dla pracowników, którzy mogli poznać m.in. tajniki zawodu kucharza, recepcjonisty, barmana czy zasady pozyskiwania funduszy unijnych i wykorzystania internetu w promocji. Największą popularnością cieszyły się jednak zajęcia dla animatorów kulturalnych.
Ale dobrze wyszkoleni pracownicy to nie wszystko. - Aby na turystyce zarobić, trzeba stworzyć ofertę adekwatną do oczekiwań odwiedzających nasz region - mówił wczoraj Andrzej Szajkiewicz, ekspert projektu. - Trzeba było spojrzeć na Bydgoszcz oczami potencjalnego turysty, na przykład Greka. I właśnie dla niego tworzyć atrakcje: spływy kajakowe, turystykę zdrowotną i uzdrowiskową, kulturową czy wypoczynkową. Wokół możliwości noclegu trzeba zbudować sieć atrakcji, miejsc, gdzie turysta zostawi pieniądze.
Nad jakością oferty dla turystów odwiedzających Bydgoszcz i region pracuje obecnie 27 grup partnerskich, które powstały w trakcie realizacji projektu. Miasto ma zostać ożywione m.in. dzięki projektowi "Bydgoski Węzeł Wodny". Projekt na razie jest w fazie realizacji, organizatorzy nie chcą zdradzać szczegółów. Wiadomo jednak, że planowana jest budowa kempingu i pola biwakowego, wypożyczalni sprzętu i rowerów oraz zwiększenie liczby punktów małej gastronomii. Oferta przygotowywana jest z myślą o turystach tranzytowych, którzy w krótkim czasie chcą zwiedzić najważniejsze atrakcje miasta, turystach zagranicznych w wieku poprodukcyjnym (głównie Niemców i Holendrów), ale również o mieszkańcach miasta: młodzieży i rodzinach z dziećmi.
Według Andrzeja Tomczyka, lidera grupy, pierwsze rejsy po Brdzie i kanale odbędą się w maju. Turystom zaproponowane zostaną wycieczki z przewodnikiem, który będzie opowiadał o najciekawszych zabytkach architektonicznych wzdłuż trasy. W planach są również rejsy w stylistyce pirackiej. - To nasz pomysł na przyciągnięcie i zaktywizowanie młodych ludzi - mówi Tomczyk.
© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami