TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2012-05-17 - Jak żyli przed wiekami górnicy

O tym, jak przed wiekami żyli i pracowali dolnośląscy górnicy i hutnicy, będzie można przekonać się już w najbliższą sobotę, 19 maja, w otwieranym tego dnia w Leszczynie niezwykłym skansenie górniczo-hutniczym.

reklama


W ukrytej wśród lasów Pogórza Kaczawskiego wiosce, z pomocą prawie 1,7 mln zł z funduszy unijnych, odtworzono średniowieczne miasteczko górników i hutników. Odnowiono zabytkowe piece do wytopu miedzi, które służą obecnie jako swoisty punkt widokowy, a w stojącym obok nich zabytkowym budynku gospodarczym z XIX w. utworzono Izbę Tradycji Górniczych, dwie sale konferencyjne oraz schronisko z miejscami noclegowymi. Tutejsza karczma serwuje lokalne specjały.

Otwarciu skansenu towarzyszyć będzie dwudniowe święto. Na sobotę i niedzielę organizatorzy imprezy zaplanowali koncerty, rekonstrukcję potyczki wojsk napoleońskich i pokaz wytopu miedzi w średniowiecznym piecu. Na turystów czekać będą warsztaty rzemieślnicze, np. ceramiczne i kowalstwa, podczas których każdy będzie miał szansę własnoręcznie odlać sobie podkowę na szczęście. Można też będzie samemu sprawdzić, jak piecze się prawdziwe podpłomyki.

Jedną z atrakcji skansenu jest trzykilometrowa ścieżka edukacyjna "Synklina Leszczyny" z 17 przystankami przy ciekawostkach przyrodniczych i reliktach dawnego górnictwa, czy hutnictwa np. pozostałościach huty miedzi czy śladach sztolni. Po spacerze można usiąść sobie przy ognisku lub grillu w specjalnie w tym celu przygotowanych miejscach.

Po otwarciu nowy obiekt służyć ma także dzieciom, które będą mogły tu przyjeżdżać na tzw. zielone szkoły, w trakcie których odbywać się będą laboratoria przyrodniczo-ekologiczne. Skansen to uwieńczenie działań Złotoryjskiego Towarzystwa Tradycji Górniczych. Mało kto bowiem wie, że jeszcze do połowy XX wieku to okolice Złotoryi, a nie Lubina i Polkowic, były "zagłębiem miedziowym", a rudę miedzi wydobywano tu już w średniowieczu. Od 2000 roku Towarzystwo corocznie organizuje w Leszczynie "Dymarki Kaczawskie" - imprezę przypominającą o górniczej przeszłości Ziemi Złotoryjskiej.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com