TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2014-06-27 - Rośnie liczba skarg i zażaleń na przewoźników i biura podróży

Do europejskich centrów konsumenckich w całej Europie wpłynęło w ubiegłym roku 80 tysięcy różnego rodzaju spraw. To o 11% więcej niż w 2012 roku.

reklama


Niemal 30% całości stanowiły zażalenia związane z liniami lotniczymi oraz transportem. Polacy skierowali do europejskiej instytucji około 3 tysięcy spraw. W dniu dzisiejszym, 27 czerwca startuje kolejna edycja Dnia Podróżującego Konsumenta, podczas którego specjaliści poinformują podróżnych jak dobrze przygotować się do podróży.

Rezerwując hotel przez internet należy pamiętać o tym, aby wcześniej zebrać na jego temat jak najwięcej informacji. Turyści powinni pamiętać, że standard hotelu może się różnić w zależności od kraju. W każdym bądź razie podjęta decyzja nie powinna być pochopna, ponieważ przy odwołaniu rezerwacji hotel może naliczyć opłatę. W potwierdzeniu rezerwacji powinny znaleźć się informacje odnośnie warunków zakwaterowania, warto mieć ten dokument przy sobie.

Podróżni powinni zadbać też o swoje ubezpieczenie. "Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego ważna jest na terenie całej Unii Europejskiej, warto o nią zadbać, bo pomoże, jeśli wystąpią jakieś podstawowe problemy zdrowotne. Natomiast w zależności od kierunku i programu wyjazdu warto jest się dodatkowo ubezpieczyć. I co najważniejsze zapoznajmy się z warunkami ubezpieczenia, abyśmy wiedzieli, co i na jakich zasadach ubezpieczenie obejmuje." - powiedziała w rozmowie z Newserią Biznes Elżbieta Seredyńska, prawnik z Europejskiego Centrum Konsumenckiego.

Nadając bagaż na lotnisku turyści powinni usunąć z niego stare oznaczenia, które mogą wprowadzić obsługę lotniska w błąd. W specjalnej kieszonce warto zamieścić swój numer telefonu, który pomoże znaleźć właściciela pakunku w razie zaginięcia. "Przy zaginięciu walizki mogą nam być zadawane pytania: czy ma kółka, czy jest noszona, czy wożona, jakiego koloru, czy ma usztywnienie, z jakiego jest materiału. To są pytania, które mogą nas zaskoczyć, dlatego warto się nad tym chwilę zastanowić. W przypadku uszkodzonego bagażu mamy siedem dni na złożenie reklamacji pisemnej. Jeśli bagaż jest opóźniony, reklamację można złożyć, jeśli upłynęło 21 dni od momentu odbioru bagażu. Po 28 dniach bagaż może zostać uznany za zaginiony i wówczas reklamacja powinna być niezwłoczna" - dodała Seredyńska. W razie zniszczenia lub zagubienia bagażu linie lotnicze powinny wypłacić odszkodowanie do 5 tysięcy złotych. Wartość bagażu ustala się na podstawie rachunków, za rzeczy, które się w nim znajdowały lub w przypadku ich braku na podstawie wagi bagażu.

Warto pamiętać, że do szkód nie zalicza się tylko zagubionych walizek czy toreb, ale również wydatki na rzeczy pierwszej potrzeby, takie jak kosmetyki, ubrania czy inne rzeczy, które były podróżnemu niezbędne podczas oczekiwania na zagubiony bagaż.

Jak wynika ze statystyk ECK, wzrasta liczba skarg związanych z wypożyczeniem samochodów. Dlatego, jak radzi ekspertka, należy sprawdzić, czy auto objęte jest pełnym ubezpieczeniem - niekiedy zdarza się, że polisa nie obejmuje niektórych części samochodu. Trzeba też sprawdzić stan wypożyczonego pojazdu, np. czy na karoserii i szybach nie ma zadrapań. "Dobrze jest mieć potwierdzenie stanu samochodu na piśmie przy jego odbieraniu i oddawaniu. Tak, żeby później się nie okazało, że z naszej karty kredytowej są ściągane określone kwoty, bo nie zostały spełnione warunki albo na przykład oddaliśmy pojazd ze zbitą szybą, co tak naprawdę nie miało miejsca." - podsumowuje Elżbieta Seredyńska.

Dzień Podróżującego Konsumenta jest organizowany po raz czwarty - w punktach na Dworcu Centralnym w Warszawie oraz na lotnisku w Modlinie można poradzić się ekspertów i dokładnie poznać swoje prawa.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com