TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2012-12-17 - Wigilia w lokalu, Boże Narodzenie w domu?

Coraz więcej Polaków podąża za światowymi trendami i znacznie chętniej, zamiast w domu, decyduje się spędzić Wigilię oraz święta Bożego Narodzenia w lokalu. W tym szczególnym czasie warto, aby restauratorzy więcej uwagi poświęcili swojej karcie menu i przygotowali propozycje dla osób dbających o swoje zdrowie. Dla znacznej liczby klientów to właśnie menu stanowi rodzaj wizytówki lokalu i na jego podstawie decydują o dalszym zamówieniu.

reklama


Aż 99 proc. szefów kuchni w skali globalnej posiada w swoim menu przynajmniej kilka zdrowych opcji dań, a 74 proc. z nich wierzy, że prozdrowotne aspekty potraw mają znaczenie dla ich gości. Z kolei polscy szefowie kuchni (17 proc. respondentów) utożsamiają zdrowe dania z technikami ich przygotowania.

Na świątecznym stole zazwyczaj dominują ciężkostrawne i tłuste potrawy, dlatego w tym szczególnym czasie warto zwrócić uwagę na ich wartość odżywczą. Kaloryczność naszej wigilijnej uczty może sięgnąć nawet 3 tys. kcal! Tak lubiane przez nas pierogi z grzybami i kapustą (porcja ok. 4-6 sztuk) mają ok. 430 kcal, a 150 g smażonego karpia - ok. 280 kcal. Słodka kutia to także kaloryczne danie - porcja 100 g dostarcza ok. 250 kcal. Dlatego to w gestii szefów kuchni leży takie opracowanie menu, aby klient nie musiał martwić się o stan swojego zdrowia czy zaokrąglony brzuszek po świętach!

Szefowie kuchni, mając na uwadze potrzeby swoich gości oraz ich zdrowie, powinni bardziej skupić się na komponowaniu menu. Nie chodzi tylko o rodzaj proponowanych dań, ale także o ich ilość i nazewnictwo.

Obecnie klienci oczekują raczej krótkiego menu, które jest regularnie aktualizowane o dania przygotowane na bazie świeżych i sezonowych produktów. Równie istotny jest ciekawy i zachęcający do jedzenia opis potrawy. Zamieszczenie w menu informacji o pochodzeniu składników czy procesie przygotowania dania z pewnością zaintryguje klienta. Z uwagi na osoby, które sprawdzają wartość odżywczą dań, warto także podać informacje o kaloryczności potraw, zawartości w nich tłuszczu, węglowodanów i białka. Uwzględnienie tych danych pozwoli gościom na świadomy wybór dania zgodnie z ich preferencjami żywieniowymi.

Nadchodzące święta to jednak doskonały moment dla restauratorów, aby już teraz przygotowali nieco zdrowsze i mniej kaloryczne wersje tradycyjnych dań. Obniżenie zawartości kalorii oraz zwiększenie walorów zdrowotnych dań jest możliwe poprzez wprowadzenie choćby drobnych zmian, takich jak:

-Zredukowanie ilości soli na rzecz świeżych ziół, przypraw i soku ze świeżych owoców;
-Przygotowywanie potraw z uwzględnieniem prozdrowotnych technik kulinarnych, takich jak: duszenie, gotowanie na parze czy grillowanie, zamiast np. smażenia w głębokim tłuszczu;
-Dodanie większej ilości warzyw do zup oraz dań głównych. Warzywa nadają smak i barwę potrawom oraz pozwalają obniżyć koszty związane z ich przygotowaniem;
-W daniach mięsnych, zamiast dużych kawałków mięsa, podawanie mniejszych porcji wzbogaconych o warzywa. Bez zauważalnej różnicy dla klienta, danie stanie się zdrowsze;
-Dodawanie mniejszej ilości serów o silniejszym aromacie, zamiast więcej sera o delikatnym smaku lub niskotłuszczowego.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com