TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2013-07-23 - Nie odliczysz VAT-u za hotel

Działając w branży turystycznej należy liczyć się z częstymi wyjazdami służbowymi. Różnego rodzaje targi czy spotkania biznesowe w terenie to chleb powszedni dla wielu pracowników branży turystycznej. Niestety prawo nie zawsze wychodzi naprzeciw tym potrzebom.

reklama


Rezerwując hotel, lub wynajmując pokój dla pracownika w innej miejscowości w związku z wyjazdem służbowym podatnik nie ma prawa do odliczenia VAT, pomimo tego, że dokonuje tych zakupów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Prawo unijne dopuszcza utrzymanie przez Polskę i inne państwa członkowskie takiego wyłączenia. Prawo do odliczenia obowiązuje tylko w wypadku, gdy usługi noclegowe stanowią część usługi kompleksowej, która jest niepodzielna.

Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku VAT należnego nie stosuje się do kupowanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, bez względu na to, czy nabywana usługa jest ściśle związana z prowadzoną działalnością gospodarczą.

"Przedsiębiorca nabywając usługi noclegowe nie ma prawa do odliczenia podatku od towarów i usług. Jeżeli wyjeżdża w związku ze sprawami służbowymi i płaci za usługi noclegowe, kwotę, którą płaci, będzie mógł rozliczyć tylko i wyłącznie w kosztach uzyskania przychodów" - mówi Agencji Informacyjnej Newseria Katarzyna Rola-Stężycka, ekspert Tax Care.

To ograniczenie w prawie do odliczenia jest zgodne z prawem UE. Według art. 176 Dyrektywy 2006/112/WE państwa należące Unii Europejskiej mogą utrzymywać wyłączenia z prawa do odliczenia podatku od towarów i usług, które były stosowane w chwili, kiedy dany kraj przystępował do Wspólnoty. Ponieważ wyłączenie prawa do odliczenia naliczonego podatku VAT przy nabyciu usług noclegowych obowiązywało przed wejściem Polski do Unii Europejskiej, Polska może je nadal utrzymywać.

Prawo odliczenia VAT przy nabyciu usług noclegowych istnieje jedynie w wypadku, gdy są one częścią większej, kompleksowej usługi.

"Jeżeli przedsiębiorca kupuje usługi noclegowe w całym pakiecie obejmującym szerszy zakres usług, w których usługa noclegowa jest tylko i wyłącznie jedną z części składowych, to w takiej sytuacji z tej usługi głównej prawo do odliczenia będzie możliwe do zrealizowania. Odliczenie przysługuje tylko w takim wypadku. Natomiast jeżeli jest to prosty zakup usługi noclegowej związany z prowadzoną działalnością gospodarczą, to tego prawa przedsiębiorca nie ma" - konkluduje ekspertka.

Żeby móc skorzystać z prawa do odliczenia VAT przy usłudze kompleksowej, podatnik musi wykazać, że nabywane usługi noclegowe będą stanowiły usługi pomocnicze, wchodzące w skład usługi kompleksowej. Jeśli w danym przypadku kilka świadczeń obejmuje jedną usługę, taka usługa nie może zostać podzielona pod względem podatkowym, a w konsekwencji istnieje prawo do odliczenia podatku.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com