TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2013-12-05 - Ułatwienia na przejściach z Ukrainą w ramach MRG

W ramach Małego Ruchu Granicznego na przejściach granicznych w Medyce i Korczowej wystartowały specjale pasy ruchu, dzięki którym podróżni szybciej niż dotychczas będą mogli przekraczać granicę.

reklama


Z udogodnień będą mogły skorzystać osoby, które posiadają zezwolenia wydawane w ramach ałego Ruchu Granicznego. Dzięki wprowadzonym ułatwieniom znacznie zwiększy się szybkość odprawy. Specjale pasy testowano już na przejściu w Korczowej od października bieżącego roku. "Rozwiązanie się sprawdziło, bo już po miesiącu okazało się, że na pasach dla podróżnych z kartami MRG odprawiano trzy razy więcej osób i cztery razy więcej pojazdów niż na pasach dla ruchu paszportowego. Miało to znaczenie, bowiem w Korczowej 83 proc. ogółu odprawianych osób to cudzoziemcy posługujący się zezwoleniami MRG" - powiedziała rzeczniczka prasowa Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu mjr Elżbieta Pikor,

Z podobnych rozwiązań od grudnia mogą korzystać podróżni, którzy przejście graniczne przekraczają w Medyce. Co ważne, pasy ułatwiające szybką odprawę funkcjonują przy wyjeździe i wjeździe do Polski. Pasy zostały specjalnie oznakowane, a funkcjonariusze kierują osoby chcące przekroczyć granice na właściwy dla nich pas.

Wprowadzone udogodnienia są niezmiernie istotne, bowiem na podkarpackich przejściach granicznych z Ukrainą od początku roku odprawiono 10 milionów podróżnych. Z tej liczby aż 4,4 mln to osoby korzystające z MRG. Mały Ruch Graniczny obowiązuje od 2009 roku. W ramach umowy, strefę przygraniczną określono jako 30 km i obejmuje ona wszystkich obywateli Ukrainy, którzy zamieszkują ten obszar od co najmniej trzech lat.

Zezwolenie na korzystanie z ułatwień MRG wydawane jest przez polskie placówki dyplomatyczne, a jego koszt wynosi 20 euro. Dla Ukraińców dokument wydany po raz pierwszy jest ważny 2 lata, a każdy kolejny - 5 lat. Przekraczając granicę na podstawie takiego zezwolenia, dana osoba może przebywać w wyznaczonych strefach przygranicznych jednorazowo do 60 dni. Granicę można przekraczać dowolną liczbę razy. Dla Polaków wizy na Ukrainę nie są konieczne.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com