TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
W ubiegłym tygodniu w krajach muzułmańskich rozpoczął się ramadan. W tym roku zbiegł się z początkiem sezonu wakacyjnego. Czy turyści wyjeżdżający do Egiptu, Tunezji czy Turcji powinni spodziewać się ograniczeń? Czy miesiąc postu ma jakiś wpływ na turystykę w popularnych kurortach?
reklama
Wiele osób wyjeżdżających w tym roku do krajów arabskich na początku wakacji spodziewało się trudności związanych z ramadanem. Jednak turyści, którzy już kiedyś odwiedzili kurorty turystyczne podczas muzułmańskiego postu zgodnie twierdzą, że ten okres nie ma żadnego wpływu na turystykę i turystów. Do pewnych różnic można zaliczyć fakt, iż niektóre sklepy i restauracje są zamykane około godziny 19. Wtedy właściciele i pracownicy lokali udają się na posiłek po całym dniu poszczenia.
Ponadto zmieniają się minimalnie rozkłady komunikacji miejskiej a instytucje użyteczności publicznej są czynne krócej. Jednak tego typu zmiany raczej nie utrudniają wypoczynku wczasowiczom. Podobnego zdania jest Monika Hajduk z Exim Tours. "Ramadan w żaden sposób nie wpływa na pracę personelu hotelowego, kuchni czy innych serwisów w ciągu dnia. Nie ma żadnych ograniczeń dla turystów, życie nocne odbywa się tak jak dotąd. Będzie natomiast bardzo miło, jeżeli wykażemy jako turyści odrobinę zrozumienia i szacunku dla tradycji podczas wakacji w okresie ramadanu. Jestem pewna że personel hotelowy potrafi to docenić." - wyjaśniła.
W różnych krajach ten okres obchodzony jest podobnie. W wielkich turystycznych miejscowościach podróżni nie powinni spodziewać się żadnych ograniczeń. Przedstawiciele polskich biur podróży zapewniają, że tradycyjne podejście do ramadanu mają tylko mieszkańcy małych miejscowości. Jednak osoby wybierające się na wycieczkę z biurem podróży w żaden sposób nie doświadczą ograniczeń.
Normalnie działają wszystkie dyskoteki oraz kluby a życie nocne toczy się jak co dzień. Restauracje hotelowe oraz obsługa atrakcji turystycznych funkcjonują bez zmian. Turyści nie muszą się martwić o to, że będąc na wycieczce w dalekim kraju ominie ich zwiedzanie. Wręcz przeciwnie, w Turcji podczas ramazanu liczne lokale oferują specjalne promocje oraz akcje.
"Ramazan nie jest w Turcji świętem państwowym, ale obchody są widoczne na każdym kroku np. w reklamach w mediach. Kawiarnie, bary, restauracje, hotele czynne są normalnie - turyści nie spotkają się z zamkniętą dyskoteką lub sklepem, a wręcz przeciwnie- ramazanowe promocje cenowe- widoczne są wszędzie i kuszą klientów dużymi zniżkami. Także w restauracjach lub fast foodach przygotowywane są specjalne ramazanowe menu. Jedynie po zachodzie słońca, kiedy wreszcie muzułmanie spożywają wieczorny posiłek, tzw. iftar, możemy zauważyć chwilowe zamknięcie małych sklepów- lub rodzinne celebrowanie w nich zakończonego postu." - relacjonowała Halszka Cieślik, koordynatorka kierunku tureckiego w Rainbow Tours.
Turyści, którzy będą wypoczywać w krajach arabskich pod koniec lipca będą mogli na własne oczy zobaczyć jak wygląda zakończenie postu. W tym roku 27 lipca obchodzone będzie święto Eid Al Fitr, które oficjalnie kończy ramadan. Tego dnia muzułmanie hucznie świętują, odwiedzają znajomych i bliskich a na ulicach można spotkać całe rodziny ubrane w kolorowe odświętne stroje. To dobra okazja do zobaczenia lokalnej kultury i tradycji.
© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami